חדשות
  Bookmark and Share
close

מצילים את הדסה: תרומות עבור בעלות ומקום בדריקטוריון?

תחקיר גלצ: התכנית הסודית להצלת הדסה בעזרת שלדון ומרים אדלסון. מקורביו של רה"מ קידמו הפרטת חלקים מביה"ח שיועברו אל האדלסונים תמורת השקעה של 100 מיליון דולר

אבנר הופשטיין

 

בית החולים הדסה נמצא במשבר קשה כבר מזה מספר שנים, ובשנת 2014 הכניסה המדינה יד עמוקה לכיס כדי לחלץ אותו ולנסות להעלותו על דרך המלך. תהליך ההבראה עודנו נמשך, אך הבוקר (שני) נחשפה בגלצ תכנית סודית שעלתה בקרב גורמים המקורבים לראש הממשלה ולבית החולים, לפיה איל ההון ומקורבו של ראש הממשלה, שלדון אדלסון, ישקיע מאות מיליוני שקלים בבית החולים החולה ובמסגרת השקעה זו תקודם העברת השליטה אליו ואל רעייתו, הדוקטור מרים אדלסון, לפחות בחלקו של המוסד.

מנכ"לית נשות הדסה בישראל, אודרי שימרון, רעיית המקורב ופרקליט ראש הממשלה, דוד שימרון, קידמה תוכנית סודית ולפיה חלקים מבית החולים הדסה יופרטו ויועברו לידיהם של איל ההון ופטרונו של ראש הממשלה, שלדון אדלסון ורעייתו, הדוקטור מרים אדלסון, תמורת השקעה של כ-100 מיליון דולר שיועדו להצלת בית החולים. התכנית קודמה על אף ניגוד העניינים לכאורה שבו הגברת שימרון נמצאת.

שימרון דיווחה על התוכנית בדיונים סגורים ב- 2014 בהם אמרה: "הם מאד מעוניינים עדיין בתוכנית הפרטית. אם יהיה ביזנס פלאן הם יעלו אולי, זה לא יהיה האישיו שלהם... יש לנו בעיה שאם אנחנו מרימים משהו פרטי שהיא תהיה בדירקטוריון או ביו"ר?".

"אני חושבת שאם הדברים ילכו בכיוון הנכון, מקורות שלי אומרים שהם יתנו הרבה כסף", המשיכה אודרי, "אני משיחות שאני קיימתי השבוע איתם ואחר כך עם מי שקרוב אליהם, עוד אתמול בערב הוא אומר שהוא חושב 100 מיליון דולר".

באותה התקופה פנו בכירות בארגון נשות הדסה העולמי למרים אדלסון וביקשו שתפעיל את השפעתה על ראש הממשלה על מנת שהמדינה תעזור לבית החולים הדסה לצאת מהמשבר באמצעות תמיכה כספית. מסלול זה אינו עולה בקנה אחד עם הרעיון בדבריה של שימרון שהאדלסונים ישקיעו כספים בהדסה במסגרת תהליך הפרטה.

תגובת ארגון נשות הדסה הישראלי מבהירה כי הרעיון להפרטה כלל לא היה על דעתם והם לא מכירים אותו. מבחינתם החזון של הארגון הוא לתת שירותים לציבור הרחב, כלומר במסגרת בית חולים ציבורי, ולא בית חולים פרטי. התגובה מעלה את השאלה לגבי מעורבותה של אודרי שמרון בשיחה. אם הרעיון של הפרטה לא היה ידוע לארגון שבראשו היא עומדת, את מי היא מייצגת כשהיא בוחנת את הרעיון הזה.

בשיחה אמרה אודרי שדיברה באופן ישיר עם האדלסונים ועם מי שקרוב אליהם - לא נאמר בבירור בשיחה אם היא מדובר במשפחת נתניהו, אך לאור הקשר הקרוב למשפחת נתניהו, נשאלות כאן השאלה אילו אינטרסים היא בעצם מייצגת והאם מעורבותה לגיטימית.

האדלסונים היו מעוניינים לקבל שני דברים: שבית החולים יקבל רשיון פרטי לעומת המצב הקיים, בית חולים ציבורי - חברה לתועלת הציבור. ונציגות בדירקטוריון, או אפילו את ראשות הדירקטוריון, לבעלת השליטה החדשה, הדוקטור מרים אדלסון.

הנוכחים בשיחה מודעים לכך שהאדלסונים מביאים עימם אינטרסים שבהם הם יהיו מעוניינים בתמורה למתן הכספים ונראה שלמרות שמארג האינטרסים הזה עולה במהלך השיחה, שמרון אינה מתרגשת מכך ואף מפטירה "אני יודעת, אני יודעת".

תרומות להדסה הן דבר מבורך, כידוע זהו מוסד ללא כוונת רווח, והאדלסונים כבר תרמו בעבר לבית החולים בהזדמנויות שונות. אבל בעולם התרומות תרומה לרוב איננה כוללת תמורה. התורם, גם הכבד ביותר, מקבל לכל היותר בניין על שמו או שלט גדול עם שמו שמוטבע בכניסה. משפחת דוידסון ממישיגן תרמה לא פחות מ-75 מיליון דולר לבניין האישפוז החדש בהדסה, סכום שמתקרב מאד לסכום שהאדלסונים רצו לשים, ולא קיבלה שום נציגות בדירקטוריון או רישיון פרטי. ברגע שאתה מעניק תמורה שכזאת אתה עובר מעולם הפילנתרופיה לעולם אחר לחלוטין.

מעבר לכך אפשר לטעון שתהליך כל כך משמעותי של הפרטת בית חולים ציבורי מוכר וחשוב שמשרת אוכלוסיה רחבה במשך עשרות שנים צריך להתבצע בדיון ציבורי ושקוף.

פנייתנו לאודרי שימרון לתגובה נענתה בתגובה רשמית של ארגון נשות הדסה בישראל. לפי הארגון "לא היה כל רעיון להפריט את בית החולים ולהעבירו לידיים פרטיות ובפרט לא של משפחת אדלסון". מבחינתם הקשר עם משפחת אדלסון הם כתורמים בלבד. כמו כן שללו בנשות הדסה כי שימרון דנה באפשרות שד"ר אדלסון תמונה במסגרת תהליך ההפרטה של בית החולים לתפקיד יו"ר הדירקטוריון. לטענתם "רק מי שהוא תושב קבע של מדינת ישראל יכול לשמש כיו"ר דירקטוריון". אלא שבהקלטה, כפי ששמענו, מעלה שימרון את האפשרות הזאת באופן ברור.

למרות פניות רבות לא הצלחנו לקבל כל התייחסות ממרים ושלדון אדלסון. מראש הממשלה הגיעה תגובה מספר שבועות אחרי פנייתנו. הוא התחמק ממענה לשאלה ישירה, האם הוא מכיר את התוכנית המדוברת לאפשר השקעה נרחבת של בני הזוג אדלסון בהדסה, והסתפק במענה הבא: "ראש הממשלה נתניהו לא היה מעורב כלל ברעיון הנ"ל, ולא שוחח על כך עם גב' אודרי שימרון". אז האם הוא מכיר את התוכנית? השאלה נותרה לעת עתה ללא מענה.

11/04/16 | 07:50