חדשות
  Bookmark and Share
close

חשד: פלשו לקרקעות הליכוד ולא שילמו שכ"ד 15 שנה

אנשי עסקים פרטיים השתלטו לכאורה בניגוד לחוק על קרקעות של הליכוד וקרן תל חי בנס ציונה מבלי לשלם שכירות במשך 15 שנה - כך מגלה דו"ח של מבקר הפנים בליכוד. יו"ר קרן תל חי, משה דולגין: "שטויות"

ראש דסק התחקירים אבנר הופשטיין, ואור שפירא

בחודשים האחרונים אנחנו עוקבים בגלצ על גורלם של כספים במפלגת השלטון, הליכוד, גם בעקבות דו"חות פנימיים שיוצאים בענין הזה, וסימני שאלה שעולים מעת לעת. לאחרונה התגלגל לידי דסק התחקירים של גלצ דו"ח נוסף של מבקר הפנים שי גלילי, שמעלה פרשה תמוהה על קרקע הנמצאת בבעלות הליכוד ובבעלות קרן תל-חי, שהיא חברה-בת של הליכוד. לטענתו, מישהו פלש לקרקע הזאת, עושה בה כבשלו ולא משלם במשך הרבה מאד שנים כספים, לא שכר דירה ולא חובות אחרים.

מדובר בקרקע של שלושה דונם באזור מובחר במיוחד בנס ציונה, ומבדיקה שלנו מעלה ששוויה של קרקע כזאת יכול להגיע עד אפילו 15 מיליון שקלים, וברור ששכר הדירה הוא אלפי שקלים בחודש אולי יותר.

המבקר החליט לבדוק מה קורה במגרשים הללו וקבע בדו"ח שלו, שהוגש למוסדות המפלגה, כי השטח "הוזנח באופן כה מחפיר עד כדי שמאן ד'הוא השתלט עליו תוך הקמת גן ילדים מבלי שנדרש לשלם כל תמורה ריאלית", כלומר, לטענתו מישהו פשוט הקים שם עסק על גבה של המפלגה.

גלילי פונה ליושב ראש דירקטוריון קרן תל-חי ושואל: "מדוע לא פעלת במשך שנים להפסקת השימוש של הפולש הנדון או לחילופין לגביית דמי שימוש ריאליים ממנו?". יושב ראש דירקטוריון תל-חי, כאמור חברה בבעלות הליכוד, ענה לו שמחמת מחסור בכוח אדם, ובגלל מצבה הכלכלי של הקרן הם החליטו לא לטפל בסוגיה הזאת, כך 15 שנה.

התשובה הזאת ממש לא מקובלת על המבקר והוא כתב בדו"ח: "הסבר זה התקשיתי לקבל וספק אם הוא עומד ברציונלים של הדין הנורמטיבי. גורמי המפלגה וחברי הדירקטוריון של הקרן התרשלו רשלנות רבתית בביצוע תפקידם בכל הנוגע לשמירה על שטחי המגרשים שבבעלות המפלגה והקרן". בסיום הדו"ח הוא דרש מהדירקטוריון לדון בכך במיידי, להגיש תביעת פינוי נגד הפולש והמלצות נוספות.

גם כתב דסק התחקירים אור שפירא ניסה לשאול את דולגין מה הסיפור, בתחילה הוא עוד השיב בנימוס, ובעצם חזר על התשובה שנתן למבקר, אבל הוסיף שכיום כבר משלמים שכר דירה. ובאמת, באורח די מפתיע, ורגע לפני פירסום הדו"ח, הועבר בבת אחת לפני כשלושה שבועות סכום כסף גדול מאוד למוסדות המפלגה בבת אחת, 435 אלף שקלים.

העברת התשלום מעלה תמיהות נוספות אצל מבקר הפנים - אם כל כך קשה לגבות כספים במשך 15 שנה, מדוע פתאום זה מתאפשר, את מה הכסף הזה מכסה ואת מה לא, ובעיקר: אם באמת מדובר בפלישה - אזי היא עדיין נותרה על מכונה. כאשר שאלנו את דולגין את השאלות הללו, הוא כבר נהיה קצת פחות שקוף ומנומס. "אתה מדבר שטויות, תטפס על עץ אחר ולא על זה. מה זה מעניין אותך? מי אתה שתדאג לערכי ציבור? אני דואג לצרכי ציבור", אמר.

ניסינו גם לשאול את הבחור שעל פי הטענה מפעיל את גן הילדים הזה, בחור בשם חיים, שעל פי טענת המבקר פלש לשטח שאינו שלו, גם ממנו קיבלנו תשובה פתלתולה: "אני לא מעוניין להגיב, אני לא עונה".

גם רואה החשבון של קרן תל-חי, מאור חמו, הבהיר שהוא עושה סדר בענייני הכספים וטען שממצאי הדו"ח של גלילי אינם מדויקים. לדבריו, הכסף הועבר רק עכשיו בגלל שרק עכשיו הסתיימה הבדיקה הכספית שהוא מבצע, והסכום הוא אחרי פירעון חובות ארנונה לעירייה וחובות לחברת החשמל, הוא גם עידכן שעל פי סיכום עם מפעילי גן הילדים הם צפויים לעזוב את הקרקע באוגוסט השנה.

ביקשנו בכל זאת לדעת - אם הכל כשורה איך זה שרק עכשיו מועבר כסף ואיך זה שנצברים חובות גדולים כל כך לעיריה, לחברת החשמל ולגורמים נוספים, חמו ענה: "הכסף הועבר רק עכשיו מכיוון שרק בשבוע שעבר הסתיים הטיפול שלי ושל עורך הדין ששכרנו לצורך הנושא".

חמו ביקש להוסיף גם כי "חשוב לי לציין כי נכנסתי לתפקיד לפני כשלוש שנים ומאז אני הופך כל אבן בליכוד ובקרן תל חי על מנת לדאוג לנכסי התנועה, אני כשליח המפלגה, בגיבוי של המנכ"ל גדי אריאלי ויו"ר קרן תל-חי משה דולגין דואג להסדרת זכויות הליכוד וקרן תל חי בכל הנכסים בהם אנו טוענים לזכויות אך התהליך ארוך, יקר ומייגע ולכן כל פעם נוגעים בנכס שניים במקביל".

06/03/16 | 11:36