חדשות
  Bookmark and Share
close

מחדל החשמל: הטרדות מיניות טופלו בצורה לקויה

עובדת בחברת חשמל שהוטרדה מינית טוענת כי החברה משכה את תלונתה חודשים ארוכים בניגוד לכללים ו"בניסיון להיפטר מהבעיה". האזינו להקלטות הבלעדיות בפרק שלישי בסדרת תחקירי גלצ

אבנר הופשטיין ואור שפירא

א' עבדה בחברת החשמל כאשר הוטרדה מינית על ידי ר', חבר ועד שהיה אחד הממונים עליה. ר' שלח לה מסרונים כמו "מצפה שתשובי, מסאז' מצפה לך כיד המלך" ו-"תחשבי עלי כשאת מנשקת בלילה את ספר התהילים". לטענתה נהג לחזר אחריה בעקשנות.

במצוקתה פנתה בפברואר 2011 להממונה על מחלקת הרווחה, וזו יעצה לה להמתין. פגישות מרובות התקיימו בין השתיים ובמהלכן ל' מונתה לממונה על מניעת הטרדות מיניות  בחברת החשמל - תפקיד שלא אויש במשך קרוב לשנה. הוראות החוק מחייבות טיפול יעיל וללא דיחוי במקרים של הטרדה מינית, אבל הממונה כנראה חשבה שהנושא לא בוער.

התלונה הגיעה רק תשעה חודשים אחרי הפניה הראשונה לממונה לוועדה המופקדת על טיפול בתלונות. באותה תקופה התקרבו לסיום חמש שנות העסקתה של א' כעובדת זמנית, והיא המתינה בכיליון עיניים להחלטה בדבר קביעותה. בשיחות עם א', ל' העלתה אפשרות כי התלונה עלולה לפגוע בסיכויים לקביעות הזו.

הועדה מצאה כי א' דוברת אמת, וקבעה כי ר' אכן הטריד אותה וניצל את מרותו, אך נענש בשלושה ימי השעייה בלבד. המתלוננת לא קיבלה קביעות ונאלצה לעזוב את החברה. "הרגשתי שחלק נכבד מהמשאבים הוקצו למרוח את הזמן כדי להיפטר מהבעיה ולגרום לי לא להגיש תלונה", היא סיפרה.

היא תבעה את חברת החשמל לבית הדין לעבודה. במהלך המשפט חשף העיתונאי צח שפיצן הקלטות בהן השופטת נשמעת נוזפת במתלוננת: "את עושה שימוש במיניות שלך כדי להשיג כל מיני דברים", אמרה השופטת. "צריך שניים לטנגו, כשנכנסים למטבח מקבלים כוויה".

בפסיקתה קבעה השופטת כי א' אכן הוטרדה מינית, אך סברה כי לא נפל פגם באופן הטיפול של חברת החשמל בתלונתה. א' מערערת על פסק הדין באמצעות עורך הדין חי בראל, וסבורה כי חברת החשמל צריכה לבחון מחדש את יחסה למתלוננות. א' אמרה כי, "הייתי מצפה מהם לפעול למניעה של תופעות כאלה בעתיד וכשמגיעה תלונה לא לטייח אלא לברר את הדברים ולתת גב למתלוננת שאזרה אומץ והתלוננה"

חברת החשמל: פעלנו ללא דופי

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "השאלות המועלות בכתבה נבחנו כבר בהליך שנוהל בבית הדין האזורי לעבודה. לפי פסק הדין פעלה חברת החשמל ללא דופי הן בכל הנוגע לטיפול בתלונתה של התובעת והן בכל הנוגע להליך פיטוריה בתום תקופת הארעיות המרבית להעסקתה. לצערנו, מפאת השמירה על פרטיותה של העובדת לא נוכל לחשוף בתקשורת את מכלול הנסיבות הנוגעות למצבה של העובדת ולאופן שבו נודע לחברה על אירוע ההטרדה".

"נדגיש, כי העובדת הסוציאלית עמה נפגשה הפעילה שיקול דעת מקצועי לטובת העובדת, ולא כפתה עליה בירור בלתי אפקטיבי. כאשר העובדת בשלה והסכימה לשתף פעולה נפתח ונוהל הליך ענייני ומקצועי כמקובל בחברה".

"התובעת או מי מטעמה כבר עשו בעבר שימוש ציני ומניפולטיבי  בכלי התקשורת במהלך ניהול התיק, והם מנסים להמשיך במאמציהם להשפיע על ההליך המשפטי ולנגח את חברת החשמל, תוך התעלמות מקיומן של קביעות משפטיות. כיום ההליך נתון לערעורים שהוגשו מצד התובעת ומצד העובד שנתבע על ידה ואולם כל עוד לא נקבע אחרת, קביעותיו של פסק הדין שרירות, קיימות ומחייבות".

"בשבוע שעבר התרחשה פגישה בין נשיאי הארגונים היהודים בארה"ב לבין ארדואן וא-סיסי. מלקולם הונליין, העומד בראש וועידת הנשיאים, סיפר לגלצ כי הפגישה כללה, בין השאר, תכנית טורקית לגבי עזה".

16/02/16 | 09:01