חדשות
  Bookmark and Share
close

פרסום ראשון: סכומים מופרזים וכפל תפקידים בליכוד

במסמך בלעדי שהגיע לידי גלצ, נחשפים סכומים מופרזים וכפל תפקידים במערכת הבחירות האחרונה של הליכוד, סכומים שמגיעים למאות אלפי שקלים לכל עובד

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים, ואור שפירא

בשבוע שעבר נחשפו החריגות הכספיות הגבוהות שהצטברו בתקציב הבחירות בליכוד בעיקר בשבוע האחרון של הקמפיין. המפלגה הוציאה 45.5 מיליון שקלים, כ-10 מיליון שקלים יותר מהתקציב שאושר. הובע אפילו חשש שלחריגה יש משמעויוות פליליות משום שהסכומים עברו את התיקרה שמאפשר מבקר המדינה.

לידי גלצ הגיע מסמך שיכול לתת הסבר חלקי לחריגות: רשימת מקבלי השכר במיוחד לצורכי מסע הבחירות. על פי המסמכים ניתן ללמוד על סכומים מופרזים וכפל תפקידים במערכת הבחירות האחרונה של הליכוד, סכומים שמגיעים למאות אלפי שקלים לכל עובד.

עבור עבודה של כארבעה חודשים קיבל היועץ המשפטי של הליכוד, אבי הלוי, קרוב ל-767 אלף שקלים, זאת במנותק מהייעוץ המשפטי שיש למפלגה. כמו כן, כמיליון וחצי שקלים שולמו עבור שני משרדי ראיית חשבון, אשר לטענת גורמים בליכוד תפקידיהם חפפו בחלק מהזמן.

ריבוי תפקידים מסתמן גם בתחום הייעוץ האסטרטגי וייעוץ התקשורת. מנהל ההסברה קיבל 300,000 ונוסף אליו פעל גם יועץ אסטרטגי ב- 413,000 שקלים, דובר כלכלי, דובר מטה רוסים, אחראי מקומונים וייעוץ בלוגרים. גם הסעיף הזה מתקרב למיליון שקלים, בסך הכל.

אמנם הסכומים הללו הם אחרי מע"מ, אך אלה תשלומים ייעודיים אך ורק לעבודה סביב הבחירות, תקופה נתחמת בשלושה עד ארבעה חודשים. זאת במנותק מסכומים אחרים שמשולמים כריטיינר קבוע לאורך השנה למי שמספק שירותי יעוץ משפטי או ראיית חשבון קבועים לליכוד.

מדובר בסכומים על פניו גבוהים מאד שגם גורמים בליכוד וגם מחוצה לו אומרים לנו: לא מידתיים, לא תמיד סבירים ביחס לעבודה של שלושה עד ארבעה חודשים. גורם בכיר בליכוד אמר לגלצ: "יש כאן מיליונים שחולקו חלקם אחרי הבחירות. היתה נורמה של חלוקת קופונים שניסו לשים לה סוף ולא הצליחו. יש כאן בעצם תופעה שבעלי תפקידים מאשרים זה לזה סכומים מופרזים בבחירות".

אותו גורם גם מתח ביקורת על הכפילות של רואי החשבון כאשר רואה חשבון אחד עושה את העבודה תמורת סכום לא מבוטל ואז מגיע רואה חשבון חדש ועושה בעצם ביקורת על רואה החשבון הראשון ומקבל מאות אלפי שקלים.  גורם בכיר נוסף אישר באוזנינו שמדובר בסכומים גבוהים מהמקובל לבעלי תפקידים אלה ושהיתה כפילות תפקידים שאין לה הסבר.

מבקר הפנים של הליכוד: "אתייחס לכל הנתונים"

מהיועץ המשפטי אבי הלוי נמסר לגלצ כי מדובר בשכר שהלם את השכר ששולם לפני כשבע שנים במערכת הבחירות לכנסת ה-18 ולכנסת ה-19 וכי מדובר בעבודה משפטית אינטנסיבית שהתפרסה על פני תקופה של כשבעה חודשים.

מרואה החשבון אבי יהודיוף נמסר כי "מדובר בעבודה שנמשכה גם אחרי הבחירות, והתבצעה על ידי ארבעה עובדים ולפיכך הסכום, 700 אלף  שקלים פלוס מע"מ, הינו סביר ומקובל".

מרואה החשבון מאור חמו, הרואה החשבון הנוסף, נמסר כי 224,000 שקלים היו אכן על ניהול קלפיות אבל הוא סירב להתייחס לסכום הנוסף של כמעט חצי מיליון, שסכום שנטען כי הינו חופף לסכום של רואה החשבון המרכזי אבי יהודיוף, שאת תגובתו לא ניתן היה להשיג.

מבקר הפנים של הליכוד, שי גלילי, מסר לגלצ: "בדיון הבא של ישיבת ועדת הכספים של המזכירות אתייחס לכל הנתונים ורכיבי השכר שהצגתם בפניי כעת".

31/01/16 | 11:57