חדשות
  Bookmark and Share
close

חשד לפלילים בבנק הערבי-ישראלי של "לאומי"

תחקיר גלצ: בעקבות פנייה של גורם בכיר בבנק הערבי-ישראלי השייך לבנק לאומי, נבדקים חשדות להלבנת הון, איומים ואלימות כלפי מנהלים. נבדק האם גורמים בכירים בבנק היו מעורבים

אבנר הופשטיין, אריאל זיגלר ותומר ורון

לפני מספר שבועות התלונן בכיר בבנק הערבי-ישראלי ששייך לבנק לאומי, על איומים שהועברו לטענתו מבכירים בבנק אל עובדים. לפי האיומים הם מחויבים עם עבריין הפותח חשבונות ומלבין באמצעותם הון. הוא פתח חשבונות פיקטיביים והשתמש, לפי התלונה, בסיוע של בכירים בבנק כדי להפקיד בחשבונות אלה סכומים גבוהים של כסף מולבן.

נפתחה בדיקה שהסתעפה ונודע לנו שנשכרה חברה חיצונית של רואי חשבון, חברת עליזה שרון, כמקובל במקרים של הלבנת הון, והחברה עדיין בודקת את ההשלכות. גורמים שראו טיוטת דו"ח של החברה מסרו לנו שמדובר בדו"ח חמור.

נפתחה בדיקה מצד הבנק ונשכרה חברה חיצונית של רואי חשבון, חברת עליזה שרון, כמקובל במקרים של הלבנת הון. זאת עדיין בודקת את ההשלכות. גורמים שראו טיוטת דו"ח של החברה מסרו כי מדובר בדו"ח חמור, שמצביע בין היתר על מעורבות של מספר סמנכ"לים ושני מנהלי סניפים.

הטיוטה מעבירה גם ביקורת על מנהל הבנק, דני גיטר, שהודיע הבוקר על התפטרותו. הסיבה לא נמסרה אך בבנק מעריכים כי הדברים קשורים. גורמים מקורבים אליו אמרו כי התפטר בגלל המיזוג בין בנק ערבי-ישראלי לבנק לאומי. שני מנהלים שהיו מעורבים, על פי החשד, מושעים לעת עתה. הבדיקה פנימית אך בנקודות מסוימות הועברו תלונות למשטרה על איומים.

מתברר כי הועבר דיווח מבנק לאומי לבנק ישראל, אך לעת עתה לא לבורסה, וגם לא לציבור. בבנק מסרו שהם מתייחסים במלוא הרצינות לכל תלונה המובאת לפניו ועל פי הנהלים המחמירים ביותר. בתום כל בדיקה, כפי שמתחייב וככל שנדרש, הבנק מדווח לרשויות הרלוונטיות.

27/01/16 | 18:47