חדשות
  Bookmark and Share
close

משרד החינוך מאריך את ההתקשרות עם "קדימה מדע"

תחקיר גלצ: מחסור במורים ובמטפלים פארא-רפואיים, ילדים שממתינים במשך חודשים לשירות, ומכרז של עשרות מיליונים שהוארך באופן אוטומטי על ידי משרד החינוך למרות בדיקת טענות חמורות

אבנר הופשטיין ונועם קליין

עמותת קדימה מדע המספקת שירותי הוראה לילדים חולים ופצועים בביתם משכה הרבה אש בשנה האחרונה, מאז זכתה במשרד מטעם משרד החינוך. בתחקירים קודמים נחשף בתחקיר גלצ כיצד פגעה העמותה בפרטיותם של הילדים החולים ושל המורים, ובוועדת החינוך של הכנסת הביעו לא אחת תרעומת על הפרטת השירותים הרגישים.

במשרד החינוך הבטיחו אז, לחברי הכנסת וגם לגלצ, לקיים בדיקה מקיפה של הטענות הקשות ולהסיק מסקנות. הבדיקה התארכה לחודשים ובינתיים הצטברו אצלנו תלונות נוספות על טיב השירות שמעניקה העמותה לילדים נזקקים. מספרת טובה, אמא של עילאי בן החמש הסובל משיתוק מוחין קשה ונזקק לטיפולים פארא-רפואיים: "שלושה וחצי חודשים אנחנו מחכים למטפל ומטפלים פארא-רפואיים ועד היום לא קיבלנו כלום וזה טיפולים מצילי חיים. אנחנו מדברים על ילד שזקוק נואשות לפיזיותרפיה, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק".

טובה לא לבד. מתברר שמחסור במורים מונע מקדימה מדע לספק את השירותים הנדרשים על פי המכרז, ומותיר ילדים והורים מתוסכלים ברשימת המתנה ממושכת. כדי לחפות על הפער, קדימה מדע מצאו פתרון יצירתי. כפי שמסביר גדעון (שם בדוי), מורה העובד בעמותה: "יש בעיה של גיוס מורים, נקלעתי למצב שבו החלפתי מורים למשל מורה ביסודי שלימדה תלמיד לבגרות, מורה להתעמלות שלימד היסטוריה, מורה לדיקור סיני שלימד אנגלית".

מתברר שבשקט בשקט משרד החינוך האריך את ההתקשרות עם "קדימה מדע" לשנה נוספת, מבלי להשלים את הבדיקה ומבלי להסיק מסקנות כפי שהבטיח. יד אחת בודקת בזמן שהיד השנייה מאשרת התקשרות בעייתית של עשרות מיליוני שקלים.

חבר ועדת החינוך של הכנסת איציק שמולי מתחייב להיאבק בהחלטה: "אנחנו כוועדה שתפקידה גם לפקח על עבודת הממשלה נדרוש בוודאי דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת כדי לברר את העניין הזה עד תום ולדרוש ממשרד החינוך תשובות".

בינתיים, טובה תמשיך להמתין בכאב: "זה עצוב מאד שעוד שנה אנחנו צריכים להיאבק ולא לקבל טיפולים. אנחנו מקבלים היום רק תירוצים. רק תירוצים למה אנחנו לא מקבלים טיפולים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה : "'קדימה מדע' זכתה כדין במכרז. כיום מקבלים שירות כ-890 תלמידים, שירותים הכוללים שירותי הוראה וטיפולים פארא-רפואיים. באגף לחינוך מיוחד מטופלות באופן אישי חמש פניות וכל הורה מוזמן לפנות במייל לאגף לחינוך מיוחד תוך ציון פרטי ההתקשרות ואנו מתחייבים לחזור אליהם".

במשרד הוסיף כי "הם גם בודקים טענות של מורים העובדים ב'קדימה מדע', מהסוג שהבאנו בכתבה ותלונות אחרות, אבל לא הצלחנו לקבל תשובה מה קרה עם הבדיקות הקודמות שהיו אמורים לבצע במשרד החינוך, ולמה המכרז הוארך אוטומטית לפני שתמו הבירורים הקודמים".

מעמותת "קדימה מדע" נמסר בתגובה: "לא הובאו לידיעתנו פרטי המקרים המדוברים ולא במקרה לא נוכל לתת תשובות קונקרטיות. זכייתה של 'קדימה מדע' במכרז להפעלת השירות הייתה לצנינים בעיני קבוצה קטנטנה של אנשים שרובם היו קשורים לעמותה הקודמת שניהלה את הפרויקט ומאז הם פועלים מאחורי הקלעים ועושים הכל כדי לפגוע בעמותה ובשמה הטוב. במידה וקיימים מקרים בודדים של ילדים חולים שלא זכו למענה מלא אנו מבקשים למלא את פרטיהם או לחילופין שייצרו עימנו קשר על מנת שנוכל לתת להם מענה הולם".

26/01/16 | 09:32