חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: הדו"ח של ניגוד עניינים בעניינו של ניר חפץ טויח

חוות הדעת של מבקר הפנים של הליכוד - שקובעת שהעסקתו של ניר חפץ על ידי המפלגה והן על ידי הזוג נתניהו נגועה בניגוד עניינים חריף ופסולה - טויחה במוסדות הליכוד וככל הנראה נגנזה לחלוטין

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים של גלצ

 

ניר חפץ מוצג בתקשורת בתור "יועצו של בנימין נתניהו" ולעיתים בתור "מקורבה של משפחת נתניהו" והוא מדברר באופן פעיל ושוטף את בני המשפחה, ביניהם את אשת ראש הממשלה. אך את שכרו מקבל חפץ דווקא מתנועת הליכוד, כ-35,000 שקלים בחודש על פי המידע שבידי גלצ.

ההעסקה הזאת באמצעות הליכוד, שנמשכת כבר מאז קמפיין, זוכה לביקורת פנימית גם בליכוד. במאי האחרון פירסם מבקר הפנים של הליכוד, שי גלילי, דו"ח מקיף וחמור ובו הוא קובע באופן חד משמעי כי "העסקתו של מר חפץ כנותן שירותים למפלגה, נגועה בניגוד עניינים מובהק".

המבקר הוסיף שמר חפץ "נמנע מלפרט את גובה שכר טרחתו מבני הזוג נתניהו, ומעלה את האפשרות שההסתרה הזאת נובעת מכיוון ששירותים אלה ניתנים בחינם, מתוך ציפיה כי חפץ יתוגמל דרך המפלגה". מבקר המדינה קבע בעבר שלראש ממשלה אסור לקבל שירותי ייעוץ בחינם. ומבקר הפנים מסכם עם המלצה להפסיק "ללא דיחוי" את העסקתו של חפץ בליכוד.

כעת גלילי טוען כי הדו"ח מטויח ושמוסדות הליכוד מסרבים בעקשנות לדון בו, על אף שחוקת המפלגה מחייבת זאת. אנחנו ניסינו לברר למה מול היועץ המשפטי של הליכוד, עורך הדין אבי הלוי, אשר טען באוזני תחקירן גלצ אור שפירא כי הוא כלל אינו מכיר את הדו"ח ולא קרא אותו.

אמירתו של עורך הדין הלוי מפתיעה, שלא לומר תמוהה. זאת משום שתגובת הליכוד הרשמית סותרת את דבריו של היועץ המשפטי וטוענת: "ההתקשרות עם חפץ אושרה בזמנו על ידי הליכוד בהליך מסודר לרבות חוות דעת מנומקת של היועץ המשפטי של הליכוד עורך הדין אבי הלוי - שהתייחסה לדו"ח המבקר המוזכר בפנייתכם". גם במזכירות הליכוד לא דנו בדו"ח והעבירו אותו לוועדה מיוחדת שהחזירה אותו למזכירות.

חפץ נשאל על העסקתו באולפן שישי בסוף השבוע האחרון, שם אמר כי "אני עובד בליכוד כיועץ אסטרטגי ליושב ראש המפלגה. כמו כן, יש לי כובע נוסף - דוברות המשפחה. יש הפרדה בין שני הנושאים, הדבר מוסדר על ידי מוסדות המדינה".

ביקשנו ממנו להבין מהו אותו אישור מדובר מרשויות מדינה, אבל חפץ סירב לבקשות הללו. במקום זאת הוא העביר לנו את התגובה הבאה: "אין שום ניגוד עניינים בין תפקידיי כיועץ אסטרטגי ליו"ר הליכוד ויועץ תקשורת לבנימין נתניהו בענייניו הפרטיים. על מידת הרצינות של טענה מופרכת זו ניתן ללמוד מדו"ח קודם שהוציא אותו מבקר פנים של הליכוד, שנבחר בבחירות פוליטיות, ובו הוא פסל את מועמדותו של נתניהו מלהתמודד לראשות הליכוד שבוע ימים בלבד לפני הפריימריז בינואר השנה. למרבה המזל של הליכוד ושל עם ישראל אף אחד לא התייחס ברצינות לדוח מופרך זה".

30/12/15 | 09:22