חדשות
  Bookmark and Share
close

תביעה: "מרגלית מנסה להסתיר פעילות לא חוקית ב-JVP"

פרסום ראשון: עובדים בכירים בחברת אנליקליפ, השייכת לקרן ההון-סיכון JVP שהקים ח"כ מרגלית מהמחנה הציוני, תובעים את הקרן ואת מרגלית בטענה כי פוטרו לאחר שחשפו שחיתויות בהתנהלותו

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים

מנכ"ל "אניקליפ" וסמנכ"לית החברה אשר בבעלות קרן הון-סיכון JVP שהקים חבר הכנסת אראל מרגלית, טוענים שפוטרו בצורה בלתי תקינה ותוך פגיעה חמורה בפרטיותם על ידי החברה ועל ידי מרגלית עצמו, וזאת בגלל שהם ביקשו לחשוף מעשי שחיתויות לכאורה המתרחשים בתוך הקרן. בין הדברים שלטענתם ניסו לחשוף הם מצביעים על פעילויות פסולות לכאורה של אראל מרגלית.

חלק מטענותיהם של הבכירים שפוטרו חופפות טענות מרכזיות בתחקיר גלצ מיולי האחרון, בו נטען כי אראל מרגלית מערבב בין עסקיו הפרטיים לבין פעילותו הפוליטית וזאת בניגוד לחוק ולכללים. לטענת התובעים, הם ביקשו להעביר את משרדי החברה שלהם אל מחוץ למתחם JVP בירושלים כדי לחסוך בעלויות ונתקלו בהתנגדות מסיבית ונחרצת מצד אראל מרגלית עצמו שלטענתם עדיין מעורב באופן אקטיבי בניהול החברה.

מדובר בטענה חמורה כי מרגלית לא אמור להיות מעורב בהחלטות של JVP כחבר כנסת, אמור להעביר את ענייניו לנאמנות ולא להיות מעורב בעסקים. לטענת העובדים התנגדותו של חבר הכנסת מרגלית נובעת מאינטרסים כלכליים ישירים שיש לו עדיין ב-JVP.

בכתב התביעה נכתב כי "משרדי החברה בירושלים שוכנים בבניין הנמצא בבעלות מרגלית, וכי דמי השכירות והשירותים הגבוהים והמופרזים שמשלמת החברה מגיעים לכיסו של מרגלית". השניים טוענים כי מרגלית עודנו נוהג להגיע לאירועים של החברה. לטענתם, באחד האירועים צעק עליהם בגסות רבה ובנוכחות עובדים, מנהלים ושותפים - "מי אתה שתעביר את המשרדים?", "המשרדים יעברו מכאן על גופתי המתה", "אני אעיף אותך מהחברה".

עוד נטען בכתב התביעה כי חבר הכנסת מרגלית הסתיר את עסקיו הפרטיים במקלט מס באיי קיימן. "מטעמיו האישיים, מנסה מרגלית להסתיר את שליטתו ומעורבותו האינטנסיבית ב-JVP אינטרנשיונל ובחברה תחת כסות מלאכותית של נאמנויות ושליחים. מרגלית מנהל את עסקיו באמצעות אנשי קש ובאמצעות חברה הרשומה באיי קיימן כמקלט מס, מרגלית עצמו מנהל את עסקיו מאחורי הקלעים כאשר הוא מסתתר מאחורי גופים שונים, לרבות מאחורי עורך הדין דורון שטרן אשר נרשם לאחרונה פורמאלית כמחזיק המניות של החברה שבבעלות מרגלית והרשומה באיי קיימן. מרגלית הינו בעל השליטה בחברת JVP עד היום, מעורב באופן יומיומי בניהול החברה ובניהול JVP, מעורה בפעילותן לפרטי פרטים, ועל פיו ישק דבר".

בתחקיר גלצ מחודש יולי נחשף כי חבר הכנסת מרגלית מערבב בין ענייניו הפרטיים לבין פעילותו הפוליטית, שהזמנות לאירועים פוליטיים גם בתקופת הפריימריז נשלחות ממשרדי JVP שמשתמשים בעובדיה ושחלק מהמועסקים הפוליטיים לצידו של מרגלית קיבלו אפילו משכורת בתקופה מסוימת מ-JVP עצמה. עוד נחשף בגלצ שגורמים בתוך JVP התריעו בעבר על פעילות שהיא בעייתית במובן הזה הן מבחינת קבלת תרומה לכאורה מתאגיד, הן מבחינת כללים של מיסוי וכיוצא בזאת.

מטעמו של חבר הכנסת מרגלית נמסר בתגובה כי הוא "הופתע ששמו שורבב לכתב התביעה אך ורק משום מעמדו הציבורי וכדי לייצר לחץ בתביעה כספית. חבר הכנסת אראל מרגלית לא מעורב בשום צורה או אופן בניהול החברה ובוודאי שלא לקח כל חלק בהחלטה לסיים את ההתקשרות עם המנכ"ל".

עוד נכתב ש"הטענה שהמנכ"ל פוטר משום שהעביר את משרדי החברה מירושלים לתל אביב מופרכת. על מנת להמחיש שחבר הכנסת מרגלית אינו מעורב כלל: ההחלטה נודעה לו בדיעבד, וכמי שרואה חשיבות גדולה בהשקעה ובפיתוח ירושלים הוא באופן טבעי התאכזב ממנה ורק כשפגש את המנכ"ל באירוע חברתי הביע בפניו את תחושותיו; החברה לא הוחזרה לירושלים; ואם לא די בכך, המנכ"ל לא פוטר, אלא שנתיים מאוחר יותר וגם על כך נודע למרגלית בדיעבד".

מחברת JVP נמסר בתגובה: "כהונתו של מנכ"ל החברה הופסקה על ידי מועצת המנהלים של אניקליפ על רקע כשלים בתפקודו כמנהל כללי. קרן JVP תגיב באופן מפורט בבית המשפט".

23/12/15 | 13:09