חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: עדויות חדשות לשוחד בעיריית בת ים

ראש מטה הבחירות הוותיק של לחיאני רכש שטח ב-80 אלף ש"ח, ובזכות שינוי התב"ע יוכל לבנות דירה מול הים ששוויה יכול להאמיר למיליון וחצי. מומחי תכנון מעידים כי שינוי ייעוד באופן כזה הוא נדיר

ראש דסק התחקירים, אבנר הופשטיין. סייע בהכנת התחקיר: אור שפירא

 

יואב בן יהודה היה אחד ממנהלי מטה הבחירות של שלומי לחיאני, בבחירות המוניציפליות בשנת 2013. שלומי לחיאני, פעם הקומיסר של בת ים והיום עבריין מורשע, זכה באותן בחירות בפעם האחרונה, שנה אחר כך הודח בבושת פנים וכעת הוא ממתין למועד כניסתו לכלא. היורש של לחיאני, יוסי בכר שנבחר בדצמבר 2014, נשען על יכולות השטח המוכחות של לחיאני שגייס מנגנון שלם כדי להבטיח את בחירתו.

בין לחיאני לבן יהודה, מנהל מנהל מטה הבחירות הראשון שלו, היסטוריה ארוכת שנים. בשנת 2004 קבע מבקר המדינה כי בן יהודה קיבל את תפקיד סמנכ"ל שיפור פני העיר במכרז תפור. בכתב האישום שהוגש נגד לחיאני מופיע בן יהודה כאחד מעובדי העיריה שהילוו לראש העיר רבבות שקלים במסגרת הפרת אמונים. בשנת 2013, כאמור, שב בן יהודה לככב בבחירות ובשנת 2014 צץ מחדש בעירייה של בכר, הפעם כ"פרויקטור" מומחה. גם ההתקשרות הזאת נעשתה ללא מכרז.

חודש לפני הבחירות המיוחדות בבת-ים בהם יוכתר היורש יוסי בכר, פעיל השטח הותיק בן-יהודה ביצע רכישה מוזרה ומרתקת: הוא קונה סוג של אוויר - אל מול חוף הים המרהיב של בת ים.

הכירו את "הקומה המפולשת" ברחוב בן גוריון 63: שטח ריק שנתחם בעמודים ומפריד בין קומת המסחר של בניין לבין קומות המגורים. בקומה המפולשת אי אפשר לבנות דירות על פי התב"ע ותכנית המיתאר, ומטרתה ליצור חיץ בין מגורים לעסקים.

כששאלנו את בן יהודה למה הוא מוכן לשלם 80 אלף שקלים על רבע מקומה כזאת, 50 מטרים רבועים בסך הכל, בן יהודה ענה: "הציעו לי הצעה עסקית ועשיתי את מה שאני חושב לנכון. זה עניין פרטי, אני לא מעוניין לשתף. מה זה עניינך העניינים שלי?".

חולפים אך שלושה חודשים, ואל הוועדה המקומית לתכנון ולבניה מגיעה הפלא ופלא בקשה לדיון ולאישור ראשוני: שינוי התב"ע של הקומה המפולשת בבן גוריון 63. ראש העיר החדש בכר הוא ראש הוועדה והוא מאיץ בחברים לאשר.

חברת מועצת העירייה, הפרופסור לאה בם, העידה כי "מאוד לחצו - ראש העיר יוסי בכר הוא יושב ראש ועדת התכנון והבנייה. מאוד לחצו שהוועדה תאשר את זה, ויש להם רוב בוועדה".

הבקשה עברה ברוב קולות. לחברים בוועדה אין מושג שרבע מהקומה הזאת שייך לפעיל הבכיר במחנה בכר-לחיאני, זה שמערבב בין עבודתו במערכת הבחירות לבין עבודתו עבור העירייה, זה שמלווה ללחיאני כספים שאסור ללחיאני לקבל, ואשר יוכל לבנות עתה בית מול הים ולהרוויח מאות אלפי שקלים עבור העיסקה המסתורית שביצע.

מומחה לדיני תכנון ובניה ויושב ראש ועדת הערר של מחוז תל אביב, עורך הדין מיכה גדרון, הסביר לגלצ ששינוי בודד של קומה מפולשת אחת בלבד מעורר תמיהות. "במקום שיש קומת קרקע פנויה ויש קומת עמודים מפולשת - לאשר תכנית שמוסיפה שטחים כדי לאפשר בניית דירה חדשה? זה מאוד נדיר", אמר.

אז מה היה לנו? הפעיל הותיק רכש שטח ב-80 אלף שקלים ויוכל לבנות דירה שערכה לפחות מיליון וחצי; ראש העיר ביושבו כראש הוועדה הביא לאישור שינוי התב"ע בנסיבות מתמיהות, והים של בת-ים - הוא אותו הים שהיה תמיד.

מראש עיריית בת ים יוסי בכר נמסר בתגובה רשמית: "צר לנו שגורם פוליטי אשר הובס בפעם הרביעית ברציפות בבחירות. איננו מקבל את דין הבוחר ועושה הכול על מנת לחבל בעבודת העירייה והעומד בראשה. אותו גורם איננו בוחל בשום אמצעים תוך הצגת מצגי שווא ושקרים אשר מתבררים פעם אחרי פעם כסיפורי מעשיות. לעיר בת ים יש ראש עיר מצויין אשר מנהל אותה כבר שנה ביד רמה ומוביל אותה להיות אחת הערים המצליחות והמבוקשות בישראל".

כמו כן, ראש העיר גם ביקש להדגיש בפגישה שקיימנו איתו כי בכוונת העירייה להכשיר את כל הקומות המפולשות בהמשך, כחלק ממדיניות התכנון ובעירייה כבר פועלים בכיוון. ראש העיר הדגיש כי בן יהודה לא חבר קרוב שלו. לטענתו, הוא מכיר עשרות אלפי אנשים בעיר. אמנם הוא מכיר אותו אבל הם לא חברים. עוד אמר ראש העיר כי "האסטרטגיה בבחירות היתה שיוסי זה שלומי ושלומי זה יוסי, אבל את העיר מנהל אני ורק אני". כמו כן, בכר אמר כי הכל נעשה על פי חוק.

 

שלומי לחיאני לא הגיב לכתבה.  בן-יהודה מסר כי לא ידע כלל על הכוונה להכשיר את השטח שהוא רכש.

15/12/15 | 07:29