חדשות
  Bookmark and Share
close

בתי ספר באלעד ניהלו מסע הכפשות נגד הורים שניסו להתאגד

תחקיר גלצ חושף שמנהלי בתי ספר בעיר אלעד ניהלו מסע הכפשות ואיומים נגד קבוצת הורים שהתאגדו לוועד, וזאת על אף שנבחרו בהתאם להנחיות משרד החינוך במטרה לפקח על תשלומי ההורים

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים

לצורך פיקוח על תשלומי ההורים, שמגיעים בבתי ספר שונים גם למאות אלפי השקלים, משרד החינוך מעודד הקמת ועדי הורים לצורך הגברת השקיפות: פיקוח על התשלומים, על אופן ההוצאה שלהם ועל אופן ההפקדה שלהם.

בעוד ועדי הורים שוקקים מתקיימים בחינוך הממלכתי ובחינוך הממלכתי דתי, בשני בתי ספר בעיר אלעד השייכים לעמותה "מרכז חינוך אלעד", בית ספר לבנים "תורת חסד" בית ספר בנות "שירת שרה", הנהלות בתי הספר ניהלו מסע הכפשות ואיומים נגד קבוצת הורים שהתאגדו לוועד.

בבתי ספר אלו ההורים משלמים מדי חודש כסף נוסף עבור שעות תוספת והעשרה שונות. בבית הספר לבנים ההורים משלמים 400 שקלים כל חודש, ובבית הספר לבנות כ-150 שקלים. הכסף הזה משולם לעמותה המפעילה את בתי הספר, עמותת מרכז חינוך אלעד. בנוסף, ההורים משלמים את הכסף מגיל שלוש וזאת כדי להבטיח את מקומם של הילדים בעמותה הזאת ומעבר חלק לבית הספר.

חלק מההורים בקהילה, שחשו שאין שקיפות בשימוש בכסף שלהם, רצו שלהורים עצמם תהיה מעורבות במדיניות הקצאת הכספים. קבוצה של הורים  התקבצה והודיעה על בחירות, בהם השתתפו כ-60 הורים, ולאחריהן הוקמו שני ועדים - כל זאת כדי לדעת לאן הכסף הולך, לשתף פעולה עם ההנהלה, לחזק את בית הספר, לתרום מזמנם, להתנדב ולייעץ - בדיוק כמו שמשרד החינוך מייעץ ומדרבן בכל בתי הספר.

אלא שהמנהלים רואים בוועד ההורים לא פחות מאויב. הם עברו בין ההורים והעבירו מסרים: "לא יקום ולא יהיה", "על אפינו וחמתנו". ואיימו שאם יקימו ועד, הם ידאגו שההורים יצטערו על ההחלטה הזאת.

מנהלת הסבירה לאחד ההורים שנבחר לוועד מה היא חושבת על הרעיון: "הוועד הזה הוא לא לרוחינו, הוועד הזה הוא ועד שלא מתאים להקהילה שלנו, שלא מתאים לבית הספר. במסגרת הוועד אני לא אפגש איתך. חבל שאתם הורסים את הכל".

מלבד לגרום לאי-נעימות, מנהלי שני בתי הספר העבירו מנשרים בין ההורים שמסיתים נגד הוועד, ומבקשים להתרחק ולהתנער ממנו. מנהלת בית הספר לבנות, שרה סגל, כתבה: "נבקש בכל לשון של בקשה שלא לשתף פעולה עם מעשה פסול שנעשה במחטף, תוך שימוש לא ראוי בשמנו ומבלי לקחת בחשבון את הפגיעה הקשה בשמו הטוב של בית הספר שעל שמירתו אנו עמלות. הענקתם לנו את הזכות הגדולה להיות אמונים על חינוך הילדות, אנא סייעו לנו בדרך זו, ואל תאפשרו לפרוץ את כרם החינוך, עליו אנו שומרים מכל משמר".

וכשהורים מסרבים, הלחץ גובר, ובבית הספר לבנים הועבר בין ההורים מכתב שלשונו מזכירה יותר פשקויל. "עמדתנו הברורה", כתבה ההנהלה, "כי הנציגים שנבחרו זורעים ריב ומדון, מייצגים מיעוט קולני הפועל בניגוד לערכים עליהם נוסדו בתי הספר ובחירתם כביכול בשם ההורים היא בניגוד מוחלט לדעת רוב הורי בית הספר".

בשלב הזה הנהלת בתי הספר ככל הנראה מגייסת את צוות המורים באופן בלתי תקין, לא אתי בעליל. חלק מהמורים התקשרו אל ההורים כדי להפעיל לחץ על ההורים לצאת נגד הוועד. אחת העדויות לכך היא בשיחה שערכו שני הורים בוואטסאפ.

"היום המורה התקשרה ואמרה שהכריחו אותה לעשות טלפונים", כתבה אמא אחת לחברתה, "היא היתה נשמעת ממש מסכנה. אמרה שהמנהלת אמרה לה שיש הרבה חתימות של הורים. עניתי לה שלפעמים האיומים וההפחדות עוזרים, זה לא בגלל שבאמת הורים חושבים ככה". האמא השניה ענתה לה: "נכון, שולחים את הצוות לעשות את העבודה המלוכלכת".

הלחצים עושים את שלהם וארבעה חברים פורשים מהוועד המונה 15 הורים. חלקם מרצונם, אך חלקם בגלל שבני משפחה ביקשו מהם לא לעשות בעיות. אחת מחברות הוועד הסבירה את הפרישה בוואטסאפ לחברותיה: "אבא שלי ממש ביקש שלא ניקח חלק בזה. אז עם כל הצער בדבר אנחנו פורשות מהועד". חברה אחרת אמרה: "הדברים יצאו מפרופורציה לחלוטין, חבל. מאד הייתי רוצה לעזור בהרבה תחומים בועד אבל ההנהלה הלכה רחוק מדי. לא תארתי לעצמי שזה יהיה כך. הם הגיעו עד איזה קרוב משפחה שלי וזה לא נעים בכלל".

במשרד החינוך מאשרים שהקמת ועד הורים היא פעולה רצויה שעומדת באופן מלא עם תקנות המשרד וגם בעידודו, ובתגובתם הרשמית הם מעידים שבכוונתם לנסות ולסייע. אבל כאשר ההורים ביקשו סיוע ממשרד החינוך. הם פנו לדוקטור חגית מאיר, הממונה על חוזרי מנכ"ל ועל תשלומי הורים במשרד החינוך, והיא הציאה להם פתרון מושלם - פשוט לעזוב את בית ספר.

מהמחוז החרדי נמסר כי "הפיקוח על תשלומי הורים הינו באחריות המפקח הישיר על בית הספר. יצויין כי הקמת ועד הורים נעשית בשיתוף עם הבעלות על ביה"ס, ההורים וההנהלה בכל מקרה המפקח הישיר יגיע לביה"ס ויבחן את הדברים מקרוב אל מול כל הגורמים הרלוונטיים לרבות ההורים למציאת פתרון לשביעות רצון כל הצדדים".

18/11/15 | 10:58