חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: כך פעל לחיאני בבחירות החוזרות

על מעשי השחיתות של לחיאני במשרד ראש העיר שמענו רבות, אלא שעכשיו קלטות שהגיעו לידי גלצ מספקות הצצה גם להתנהלות הבעייתית בבחירות החוזרות. האזינו לכתבה

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים

בבת-ים של ינואר 2015, שלומי לחיאני הוא כבר ראש עיר מורשע עם קלון ואסור לו להתמודד בפוליטיקה המקומית שבע שנים. אך לחיאני, עדיין עובד חזק בשטח.

הפתרון שהוא מצא לטענת יריביו, הוא כזה שלחיאני ימליך תחתיו את ממלא מקומו, ראש העירייה הנוכחי יוסי בכר - אבל ימשיך לאחוז בהגה של המכונית מאחורי הקלעים, לגייס פעילים, להפעיל את המנגנון ולתת הנחיות.

הבחירות הללו הסתיימו בנצחונו של בכר, ובעקיפין גם של "מפעיל הבובות לחיאני", על יריבו אלי יריב ב-491 קולות בלבד. יריב פנה לבית המשפט בדרישה לבטל את תוצאות הבחירות ולקיים בחירות חדשות, והציג שורה ארוכה של מקרים המעידים לטענתו על שוחד בחירות, הונאה, שימוש פסול בעובדי עירייה ועוד.

כך למשל, אמר עובד החברה העירונית של העירייה בקרב הקהילה האתיופית, בני מסלה: "ההוראה הייתה שאעבוד אך ורק בשביל הבחירות. שאלתי את בכר אם אני רשאי והוא השיב לי שכן. גייסתי מאות מצביעים, גייסתי בעלי עסקים, איתרתי עבור בכר כ-1,200 אתרים לתלות בהם שלטים, עליתי לשידור באמהרית".

אחרי הבחירות שירותיו של מסלה כבר לא נדרשו יותר כנראה, והוא פוטר. רביטל, עובדת עירייה, טוענת שהיא קיבלה אישור ממנכ"ל העירייה לעבוד ולהזדהות עם המועמד בכר, שוב - בניגוד לחוק.

כאשר הוגשה על כך תלונה בעירייה התקבלה תשובה במשרדי היועצת המשפטית שבכלל אחותה התאומה שעובדת, ולא היא. בהקלטה שהגיעה לגלצ נשמע לחיאני בקולו אומר: "את עובדת מול רביטל, אבל זאת לא היא. זאת אחותה". לאחר מכן, נשמע פרץ של צחוק בשיחה.

כבר במהלך הבחירות חשף חיים ריבלין מחדשות ערוץ 2 סרטונים שהראו כי רעייתו של לחיאני, דורית, היא מנהלת המטה של בכר וכי לחיאני מגיע למטה. גם ניקולא שמקרצי, עוזר ממלאת מקום ראש העיר, טען שבפועל, הוא קיבל הוראות מראש העיר העבריין עם הקלון לעבור על החוק.

בתצהירו מנה שמקרצי שורה ארוכה של עובדי עירייה נוספים, חלקם בכירים, שהועסקו בבחירות לכאורה בניגוד לחוק. לחיאני גם הקפיד לעבוד חזק על ראשי ועדי ההורים בבתי הספר. אחת מהן סיפרה בתצהירה כיצד הפעיל עליה לחץ בלתי לגיטימי, לאורך תקופה, כדי לנצל את מעמדה להשפיע על הורים לתמוך בבכר.

הנושא הזה מגיע לפיתחו של בית המשפט השבוע, במסגרת דרישה של המתמודד אלי יריב לבטל את הבחירות ולקיים בחירות חדשות.

התגובות לתחקיר גלצ

שלומי לחיאני סירב להגיב לדברים. יוסי בכר עצמו ביקש בתחילה לעלות לשידור ולהגיב בחי לטענות, ואז התחרט בעצת עורכי דינו. מקורביו טוענים כי לחיאני אמנם היה פעיל במערכת הבחירות למען בכר, אך לא "ה-פעיל", אלא רק אחד מעשרות פעילים אחרים מן השורה.

כמו כן, לגבי הטענות של עובדים על הפעלתם בתקופת הבחירות - טען בכר באוזני מקורביו כי מדובר בעובדים שפוטרו, ולכן אין להאמין לדבריהם.

מהיועצת המשפטית של העירייה התקבלה התגובה הבאה: "העירייה מכחישה מכל וכל את הניסיון להשמיץ את מנכ"ל העירייה ולטעון כאילו מנכ"ל העירייה הנחה עובדת לבצע עבודות במטה בחירות ולתלות שלטים. מדובר בהוצאת דיבה הגובלת בלשון הרע. אין ספק שנסיון זה מתווסף לשורת הניסיונות שפוליטיקאים מהאופוזיציה מנסים להטיל דופי בדרג המקצועי הבכיר של העירייה העושה מלאכתו נאמנה. עוד אוסיף כי עיריית בת-ים מונה למעלה מ-1000 עובדים וכי לא ניתן לשלוט בכל אמירה, הגיג מופרך שעובד כזה או אחר טוען".

08/11/15 | 06:42