חדשות
  Bookmark and Share
close

מדוע טויחה תלונת שוטרת על מעשים מגונים מצד שוטר?

"החלטה משפטית שמתקבלת כ"כ מהר מעלה סימני שאלה": כיצד חקירת שוטר מג"ב שביצע מעשה מגונה חמור בשוטרת והודה במעשה, מסתיימת בסגירת התיק ע"י מח"ש והעמדה לדין משמעתי בלבד?

אבנר הופשטיין

אירוע שמטלטל את בסיס מג"ב במרכז הארץ: מעשה מגונה חמור ובזוי במיוחד שבוצע בשוטרת ותיקה ללא ידיעתה, מוביל לחקירה של מח"ש אשר משום מה נקטעת ועוברת למסלול של ענישה פיקודית, במקום לענישה פלילית כמתבקש, והתיק הפלילי נסגר.

שוטרת ותיקה בבסיס מג"ב במרכז הארץ נפלה קורבן למעשה שראוי להגדרה מעשה מגונה, חמור במיוחד, מצידו של שוטר צעיר בבסיס אשר ביקש להתנכל לה ולנקום בה. איננו יכולים לתאר את הפרטים המדויקים של השתלשלות המקרה, גם מתוך רצון לשמור על כבודה של השוטרת וגם כדי לשמור על ניקיון השידור.

מדובר במעשה חריג במיוחד, שנסיבותיו מעוררות חלחלה והוא נועד לבזות ולהשפיל את השוטרת, ולגרום לה עוגמת נפש גדולה. השוטר ביצע את המעשה בלא ידיעתה, בליווי תכנון קפדני ותוך הסתרת הפרטים.

השוטרת גילתה את הפרטים בדיעבד, ואז היא נחשפה גם לעובדה ששוטרת נוספת בבסיס עברה אירוע מחריד דומה בנסיבות דומות. מרגע שמתגלים לה הפרטים המזעזעים השוטרת נקלעת למצב נפשי קשה וחייה מתהפכים עליה.

היא נאלצת לעבור סידרה של בדיקות רפואיות מחשש להידבקות בשורה של מחלות היכולות להתפרץ אצלה עקב המעשה. היא מתקשה לתפקד בעבודה, עבודה אשר היא מבצעת יש לציין כבר מזה לא מעט שנים, ונזקקת לטיפול נפשי ולמנוחה. בשלב הזה היא ממהרת להגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים, מספקת עדות מפורטת, ומציגה בפני החוקרים במח"ש ראיות מובהקות שהמעשה אכן בוצע.

במח"ש ממהרים לעצור את הבחור, גבר צעיר בתחילת שנות ה-20 של חייו ממרכז הארץ, אשר מודה במהלך החקירה במעשה החמור ואפילו מפרט בדיוק רב כיצד ביצע אותו. בשלב הזה הבחור היה אמור להיות מורחק מהבסיס בהתאם להחלטת גורמי החקירה, אולם השוטרת הפגועה וההמומה השבה מימי המחלה שנרשמו לה מופתעת לגלות כי הוא נותר על מכונו לעת עתה, והיא נאלצת לחלוף על פניו בבסיס, ולמעשה לחוות מדי יום מחדש את הטראומה.

על פי מה שמקובל מבחינה משפטית בשלב הזה יש להיערך לקראת כתב אישום פלילי על מעשה מגונה שהרשעה בו יכולה להביא גם למאסר ממושך, אך השוטרת מופתעת לגלות שכתב אישום כזה לא הוגש.

במקום זאת הטיפול חוזר באופן פתאומי, מבלי לעדכן את המתלוננת למסלול פיקודי (משמעתי), והאיש, איש מג"ב נשפט על ידי מפקדיו, ונענש. השוטרת הוותיקה, ששומעת על כך במקרה, מספרת לחבריה על תחושותיה הקשות לפיהן במח"ש מפקירים אותה וממעיטים בעוצמת המקרה, ומנסים לסגור אותו בתוך הבסיס. ואכן, בדיקת גלצ מגלה שהתיק הפלילי נסגר, ובמח"ש העדיפו לבחור בנתיב המשמעתי, שמביא לתוצאות מהירות יותר.

מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה מסרו בתגובה: "לאחר בחינת מכלול הנסיבות בתיק, הוחלט כי הגם שמדובר במעשה מבזה ומשפיל, הרי שאינו מצדיק העמדה לדין פלילי דווקא, ומן הראוי להעביר את העניין להמשך טיפול במישור המשמעתי והמנהלי על ידי הגורמים המוסמכים במג"ב. יצוין שההליך המשמעתי במקרים מעין אלה עשוי להיות יעיל ומיידי יותר מההליך הפלילי".

עורך דינה של המתלוננת מסר בתגובה: "החלטה משפטית שמתקבלת כל כך מהר מעלה סימני שאלה כבדים מאד. מדובר במקרה חמור ביותר שיתנהל ככל הנראה בכמה מישורים משפטיים".

27/10/15 | 07:03