חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: כך האדם דרס את הטבע‎

איך יזם פרטי משתלט על יער קק"ל ועורך בו חתונות? הוא מקבל רישיון עסק מראש המועצה האזורית. אבל תחקיר גלצ מגלה שגם האישור מראש המועצה ניתן בניגוד לתקנון. האזינו

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים של גלצ

במתחם החתונות במצפה עופר שבמרומי הכרמל, מנהלת השיווק, הללי סלע, כבר לא רואה יותר את הצבאים מדלגים על ההרים. ככה זה כאשר לחורש טבעי פולשים לאורך כל הקיץ עשרות רכבים שמעלים אבק ומאות חוגגים, שעושים "הלילה לא הולכים לישון" עם פאר טסי.

תכנית המיתאר, התב"ע והתקנונים, הגבילו את הפעילות ביער לספורט אתגרי ומרכז מבקרים שמשרתים את המטיילים שמגיעים למקום. והנה, מה שקרה למטיילים שהגיעו לשם השבוע, ורצו בדיוק את זה - לשתות קפה קטן של אחר צהריים בחיק הטבע, בהתאם לייעודי המקורי של היער.

"חבר'ה אם אפשר לקחת 50 מטר דרומה, פשוט מארגנים פה אירוע", נאמר למטיילים. קראתם נכון - המטיילים הם כבר אורחים לא קרואים. עכשיו מסלקים אותם, כפי שמבהירה היטב גם מנהלת השיווק, הללי סלע, למתחתנים פוטנציאליים.

אז איך הפך השטח שהוגדר בשנת 2009 כ-"איזור נופש ותיירות בחיק הטבע" למתחם חתונות ואירועים פרטי, ענק ורועש, עם תאורה רבת-עוצמה וכפי שמעידות תמונות שהגיעו לידינו גם לא מעט טינופת שמושארת באיזור שמסביב?

מתברר שבשנת 2014 קיבלה החברה רישיון לקיום "אירועים" מראש מועצת חוף הכרמל, כרמל סלע. איך מסתדר רישיון העסק עם התוכנית? ניסינו לשאול את מנכ"ל ים-כרמל שפתח את השיחה בניסיון להכחיש שמתקיימות במקום חתונות, על אף שאלה מוצהרות בעמוד הפייסבוק, באתר, ואפילו ביו-טיוב.

כשהתעקשנו, הייתה לו הצעה מפתה: "תדבר עם הבעלים, אולי הוא יציע לך שותפות". בתגובה לשאלה האם הוא מציע לנו שותפות בעסק, ענה: "אני מסיים את השיחה". רגע לפני שהוא מנתק, ביקשנו לתהות על קנקנו של הקשר המשפחתי בין הללי סלע, מנהלת השיווק של העסק שתפח ממגלשות הרים למרכז כנסים למרכז אירועים למגה-מתחם חתונות, לבין ראש המועצה, כרמל סלע, האיש שהעניק את הרשיון הזה בניגוד מפורש לתוכניות ולתמ"א באיזור.

שאלנו אותו האם העובדה שמנהלת השיווק היא כלתו של ראש המועצה קשורה בעניין? וצליל הניתוק הגיע. פנינו לבעלים, שלמה פורת, מקרית אונו, שהיה מלא תשבוחות לראש המועצה.

"ראש המועצה עזר לי עם האישורים. הוא עוזר ליזמים, כי בבירוקרטיה המזוינת במדינה הזאת אי אפשר להזיז שום דבר", אמר. כן - ראש המועצה בחוף הכרמל הוא ידידם של היזמים. ביקשנו לדעת אם הוא גם חותן טוב למנהלת השיווק של המיזם.

הוא אמר: "זה שמישהו מנסה לקשור את זה שאחת הפקידות כאן היא כלתו של ראש המועצה - אין שום קשר". אז מה היה לנו? האדם דרס את הטבע, היזם שידרג אותו, החוגגים טיפסו עליו, קק"ל ספק מספסרים בו וספק מזניחים אותו, הצבאים ועוד בעלי חיים בורחים ממנו, והלכלוך דווקא נשאר. ומה עם התוכניות המקוריות שנועדו להרחיק את יזמות אגרסיבית מחלקת האלוהים הקטנה הזאת? אפשר לקמט אותן ולשגרן לסיבוב הירואי במגלשת ההרים.

מהמועצה נמסר בתגובה: "אכן אסור לקיים במקום חתונות". אז נשאלת השאלה מדוע ניתן רשיון העסק שמאפשר קיומם של אירועים, ומדוע המועצה לא פיקחה על זה. שאלנו גם האם העובדה שהכלה של ראש המועצה היא בכירה במיזם החתונות לא מהווה בעיה כאשר ראש המועצה מעורב במתן האישורים וקיבלנו את התשובה: "אין בעייתיות".
 
בקק"ל הביעו זעם על הגילויים והודיעו כי הם מתנגדים בתוקף לקיום החתונות, אך הם אינם גורמי אכיפה. בשנת 2014 הם הוציאו מכתב התראה ליזם לפיהם הוא עובר על ההסכם. הם מתכוונים לשקול תביעה נגד היזם. עם זאת, נציין שעל פי המידע שהגיע אלינו, גורמי קק"ל המקומיים בצפון העלימו עין מהתופעה שנמשכת כבר לפחות שלוש שנים - לעדותו של היזם עצמו.

03/09/15 | 06:32