חדשות
  Bookmark and Share
close

חניכים בצופים מתלוננים: בכיר בתנועה הטריד אותנו

בלעדי: החניכים, שהיו לפני כשבועיים במחנה הכנה למדריכים, התלוננו כי הבכיר נגע בהם במקומות אינטימים ודיבר איתם באופן לא הולם. תלונה לא הועברה למשטרה והמקרה טופל בתוך התנועה

ראש דסק התחקירים, אבנר הופשטיין

נערים ונערות בני 15 ממחנה ההכנה למדריכים בצופים התלוננו כי בכיר בתנועה, הנושא בתפקיד ציבורי בעיריית תל אביב, התנהג עימם בצורה לא נאותה ואף הטריד אותם – כך אנחנו מפרסמים הבוקר (רביעי) לראשונה. בתנועת הצופים נדמה שמנסים להשתיק את המקרה.

הסיפור התרחש לפני כשבועיים וחצי במחנה ההכנה למדריכים "חלוץ הנהגה" בפארק הזורע בצפון הארץ. מספר נערים ונערות, העולים לכיתה י' ועוברים הכשרה שבסופה יוכלו לשמש כמדריכים בתנועת הצופים, התלוננו כאמור נגד נושא תפקיד בכיר בתנועה שהגיע כמתנדב.

הצעירים מספרים כי הוא דיבר עימם באופן לא הולם, נגע בהם במקומות אינטימיים ועשה להם מסאז'ים, אולי כמעשה קונדס. לטענתם, הם חשו שלא בנוח ומאוימים בקירבתו. תלונותיהם הגיעו לצמרת ההנהגה במקום והם סיפרו את הדברים גם לחבריהם במחנה.

בשלב זה התבצע איזשהו בירור, הבכיר עזב את המחנה והתנדבותו הופסקה כמעט באופן מיידי. משרד החינוך מדווח על המקרה והוריהם של הנערים קיבלו עדכון בדיעבד אחרי הטיפול. בעדכון הזה נמסר להם כי ההתנהגות הזאת טופלה באופן מיידי.

ההורים עימם דיברנו התרשמו שילדיהם יצאו פגועים ומבולבלים מהפרשה. היות שהנהגת הצופים התחייבה לטפל באופן נחוש בתלונות, כך אומרים ההורים, הם החליטו לא להגיש תלונה במשטרה ולהמתין לתוצאות השימוע. בין היתר הם מעוניינים, כך הם אומרים לגלצ, למנוע מהצעירים עוגמת נפש וטראומה נוספת על ידי תהליך של חקירה, ולכן גם ביקשו שלא להיות מרואיינים לכתבה הזאת.

עם זאת, ההורים שדיברנו עימם הבהירו כי הם מתכוונים לדרוש מהצופים שבסוף תהליך הבירור אותו בכיר לא ישאר בתנועה, גם כדי שחניכים נוספים לא ייחשפו למצבים בלתי נעימים שכאלה.

התושבות של אנשי הצופים: מגומגמות וסותרות

כשניסינו לברר אודות אותו טיפול נחוש של הנהגת הצופים, במקרה שהוא בפירוש חריג ובעייתי, קיבלנו תשובות מגומגמות, מקוממות לעיתים ובעיקר סותרות. מהתשובות שאנחנו ליקטנו קשה היה להבין אם בתנועה רואים בכך מקרה חד פעמי חמור, אם הטיפול הסתיים, מי דווח עליו ומה בכלל קרה במחנה הקיץ.

 מזכ"ל הצופים, גל בן-שימול, אמר לגלצ בשלב הראשון כי לא היו דברים מעולם. "לא הייתה איתו שום בעיה", הוא אמר, "לא יודע מי ממציא, תבדקו טוב את המקורות". למרות שבן שימול אמר לנו כי לא היה כלום, ראש שבט החורש, השבט שממנו מגיעות לפחות חלק מהתלונות,  מספר סיפור קצת שונה ובעיקר מבולבל.

"זה לא היה במחזור שלי והייתי בחו"ל באותה תקפה", אמר אמר ראש שבט החורש, אודי עוזרי, "זה לא היה במחנה הקיץ של שבט החורש ואני לא רוצה להתייחס למשהו שהוא בגדר שמועה כי אף אחד מהילדים או מההורים לא פנה אלי. אם זה היה קורה לילדים והורים שאצלי בשבט הייתי יודע מזה ומתייחס לזה".

מרכזת הנהגת הצופים בתל אביב, ענת בן-דרור, פשוט חושבת כי אנחנו דוחפים את האף שלנו למקומות שאיננו צריכים. "היו התנהגויות שמבחינתו הן לא מתאימות ויושב ראש התנועה פעל כפי שהוא חשב שצריך לפעול", אמרה בן-דרור, "אני גוף חינוכי ואני לא צריכה לדווח לאף גוף תקשורתי כזה או אחר על אירועים שהיו".

דווקא נשוא התלונות מספק גירסה מלאה יותר מאשר הממונים עליו. הוא מאשר כי היו תלונות נגדו, גם של הורים וגם של חניכים, ומספר כי עזב את המחנה אחרי שהתקבלו התלונות הללו. עם זאת, לדבריו אם היתה התנהגות לא תקינה מצידו היא נוגעת לעובדה שהיה קשוח מדי עם החניכים, שאולי צעק עליהם או דרש מהם יותר מדי אך בשום פנים ואופן לא היה מקרה של נגיעות או דיבורים שיכולים להתפרש כבעלי אופי מיני.

לדבריו, מי שמתלונן על כך המציא את האספקט הזה של התלונה כנקמה על העובדה שהוא היה קשוח איתם, אולי קשוח מדי לדבריו. לטענתו הוא מתנדב במחנות כאלה מזה עשר שנים והטענות נגדו פגעו ברגשותיו מאוד. לכן, כך הוא אומר, החליט על דעת עצמו לעזוב את המחנה ולא היה צורך כלל להורות לו את הדרך החוצה.

אמש קיבלנו תגובה רשמית של דוברות הצופים והיא כבר מספקת למעשה גירסה רביעית: "במהלך ביקור במחנה, נתקבלה פנייה של אחת האימהות המדווחת כי חניך פנה אליה ודיווח על התנהגות לא ראויה של אחד מחברי הצוות הבוגר במחנה. אותו בוגר החליט, לבקשתנו ובהמלצתנו, לרדת מן המחנה באופן מיידי. הורי החניך עודכנו והועבר דיווח למשרד החינוך".

19/08/15 | 07:42