חדשות
  Bookmark and Share
close

התיישנות? החקירה בחשד להונאה בבחירות בנהריה נסגרה

האזינו לתחקיר גלצ: למרות שחלפו רק שנתיים ממועד ביצוע העבירות לכאורה, המשטרה סגרה חקירה בחשד להונאה בבחירות לעירייה בגלל התיישנות. "התושבים בפחד"

ראש דסק התחקירים, אבנר הופשטיין

ראש עיריית נהריה, ז'קי סבג, מכהן בתפקידו מזה 24 שנים, מאז שנת 1989 עם הפסקה קצרה באמצע. הוא אחד מראשי הערים הותיקים והחזקים, וכפי שניתן היה לראות בסדרת תחקירים ב"מבט שני" של ערוץ 1 ובגלצ הוא גם אחד הבעייתיים שבהם. סבג שטף את עיריית נהריה בשלטון פחד, מינהל בלתי תקין, גילויי שחיתות, רדיפה של עובדים ועוד.

תחקיר דסק התחקירים של גלצ חושף היום (רביעי) הקלטות וצילומים רבים מיום הבחירות המונציפליות אוקטובר 2013. הבחירות הללו הסתיימו בנצחון נוסף של סבג, אבל הפעם המרחק מסיבוב שני היה כפסע והיה תלוי במאות בודדות של קולות. העדויות והקולות שהוצגו בשידור מראות שאופרציה שלמה של עובדי עירייה הופעלה לכאורה  ביום הבחירות כדי להבטיח את בחירתו של ראש העיר, זאת בניגוד להוראות החוק האוסרות על כך.

מדובר לכאורה באיסוף קשישים ממוסדותיהם באוטובוסים ודחיפת פתקים לידיהם, שימוש פסול באמבולנסים כדי להסיע אנשים לקלפי, שימוש בהסעות של בתי הספר כדי להביא עולים אתיופים לקלפי. כל זה לכאורה במימון ציבורי, כולל הבטחות שב, שימוש מסיבי במחלקת הרווחה של העיריה כדי לגרום לאנשים להצביע לסבג ועוד. מרבית האירועים מתועדים במצלמות ובהקלטות. 

כך למשל על פי עדויות צוידו אמבולנסים של מד"א ברשימות בוחרים, ועברו בין הבתים ביום הבחירות כדי לאסוף בוחרים. כשנשאל נהג האמבולנס מדוע הוא עוסק באיסוף בוחרים ומה עושות הרשימות ברכב החירום הוא ענה: "תתקשר ל-101 ותשאל".

במקרה אחר ניצלו את הקשרים המסועפים של עובדי רווחה עם מטופלי שירותי הרווחה כדי להבטיח שיצביעו כרצונם. עובדי רווחה מתועדים כשהם מעידים שדאגו כי הקשישים באיזור טיפולם שמו את הפתק של סבג בקלפי, ואף דאגו להטמין את הפתק של סבג מראש בכיסם, כדי שלא "יתבלבלו" בבואם לקלפי.

במקרים אחרים מעידים על מאבטחים שנשלחו לוודא כי עולים מאתיופיה עולים על אוטובוסים ומוסעים לקלפיות, מבלי יכולת "לברוח או להתחמק" כהגדרת אחד המאבטחים. ההסעות, של תלמידים למסגרות החינוכיות, ממומנות מכספי הציבור, וגם כאן העולים צוידו מראש על פי עדויות בפתקים "הנכונים".

משה, פעיל פוליטי שהתראיין ל"מה בוער" בשם בדוי, העיד כי עובדי העיריה אשר סירבו לסייע לראש העיר בבחירות סבלו מהצקות ואיומים לאחר הבחירות. לדבריו, העובדים נמצאים בין הפטיש לסדן כיוון שהחוק אוסר עליהם מעורבות פוליטית, אך ראש העיר אחראי לפרנסתם ובכוחו לאיים עליהם ולהכניס אותם לרשימות שחורות. "התושבים חיים בפחד", הוא אמר.

עוד נודע לנו כי במהלך מערכת הבחירות פנו עובדים רבים ליושב ראש ועד העובדים של העיריה כשהם חסרי אונים בשאלה מה לעשות: לעזור לראש העיר ואז לעבור לכאורה על החוק, או לסרב ולהסתכן בהתנכלות ובפיטורין. ניסיון של יושב ראש הוועד לרענן את ההנחיות המפורשות בחוק בפומבי נתקלו בתרעומת מכיוון לשכת ראש העיר, ובסופו של דבר נאלצה יושב ראש הוועד להרים ידיים והורתה לעובדים לשמור על עצמם בצורה הטובה ביותר ולהסתבך כמה שפחות.

בדצמבר הוגשה תלונה למשטרת ישראל בצירוף ראיות ועדויות למכביר המעידים לכאורה על מסכת שלמה של הונאת בחירות. המשטרה חקרה והגיעה לכאורה לראיות, אך לאחרונה נסגר התיק באופן תמוה בנימוק ש"העבירה התיישנה" למרות שעברו רק קצת יותר משנה וחצי מהבחירות.

היועץ המשפטי של מטה הבחירות של ראש העיר מסר בתגובה: "מדובר בשחזור של טענות סרק שהועלו לפני שנתיים, במועד הבחירות, ונבדקו על ידי הגורמים האמונים על כך ונמצא שאין בהם שום דבר. תושבי נהריה אמרו את דברם בקלפי פעם נוספת, וראש העיר נבחר באופן דמוקרטי וברוב גדול".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מטבע הדברים לא נתייחס לפרטי תיק ספציפי, נדגיש כי ההחלטה בנוגע לתיק חקירה מתקבלת משיקולים עניינים ומקצועיים ובחינת מכלול חומרי החקירה בדגש על התשתית הראייתית".

05/08/15 | 10:51