חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: מה קורה בעיריית נשר? - חלק ב'

בחלקו הראשון של התחקיר שפורסם אתמול דובר על חשד לעשרות מינויים פוליטיים של מקורבי ראש עיריית נשר, אבי בינמו. היום ננסה להראות איך בדיוק עובדת השיטה. האזינו

אבנר הופשטיין

מה קורה בעיריית נשר? חלק ב': בתחקיר גלצ אתמול הועלו חשדות לתופעה של מינויים פוליטיים ומינויי מקורבים לתפקידים בעירייה, מאז בחירתו של ראש העיר החדש, אבי בינמו. הבוקר (שני) אנחנו מבקשים לשפוך אור על הדרך בה לכאורה בוצעו הדברים.

מכתב תלונה של מנכ"ל החברה הכלכלית בעיר, יהונתן בירון, למבקר המדינה שהגיע לידינו חושף את השיטה לכאורה: בירון טוען כי מאז שנכנס לתפקיד ראש העיר החדש, מנסים להשתמש בו כדי להוציא לפועל "מינויים פוליטיים תמוהים ופסולים של מקורבים". בירון מתאר שורה של התרחשויות בהן אויים שאם לא ימנה את אנשי שלומו של ראש העיר יבולע לו, והוא יאבד את משרתו.

כך למשל קרה כבר בדצמבר 2013, זמן קצר אחרי הבחירות. "ראש העיר קרא לי לפגישה", כותב בירון, "ושם הפגיש אותי עם הגברת אניטה בן-עיון והורה לי לקבלה לעבודה בחברה הכלכלית. לדבריו, היא עבדה איתו בתקופת הבחירות והיא 'עובדת מעולה'".

בירון אמר כי הסביר לראש העיר שאין לו כל צורך בהעסקת עובדת נוספת, אבל לדבריו, "ראש העיר התעקש כי אקבל אותה ולא בחל לומר לי מפורשות 'היא עזרה לי במערכת הבחירות ואני רוצה שתעסיק אותה'". מכאן החלה, לטענתו של בירון מסכת של הצקות וצעקות כאשר ראש העיר דורש שוב ושוב כי בירון ימנה את המקורבת לו.

"מיותר לציין שלא הסכמתי לשתף פעולה עם פעולה פסולה זו", כותב בירון. "מאז אותו אירוע החל ראש העיר להתנכל לי בדרכים שונות". ואכן בחודשים הבאים נמשכו הלחצים: מספר חודשים לאחר מכן מזומן בירון ללשכת ראש העיר. הפעם דורש ראש העיר להעסיק את הגברת שולמית לוי, שהיתה פעילה במטה הבחירות, בתפקיד אשת שיווק. בירון הבהיר לראש העיר בכתב כי הליך כזה מחייב מכרז. "ראש העיר התקשר אלי ואמר לי בכעס 'איך אתה מעז לכתוב דברים כאלה? תקלוט אותה לשלושה חודשים באופן זמני'".

במקרה אחר מתלונן בירון כי ראש העיר תפר מכרז עבור מכון לבדיקות רפואיות לספורטאים ודרש ממנו להציג את המכרז התפור מראש בתחילת ישיבת ועדת המכרזים. "עשיתי בדיוק את זה", כותב בירון, "חשפתי את מעשה השחיתות בפני חברי ועדת המכרזים". לטענתו של בירון מיד אחרי התקרית הזאת אוים בפיטורים.

ואכן במאי השנה מספר בירון כי מנכ"ל העיריה זימן אותו למשרדו והבהיר: אני רוצה שתגיש מכתב התפטרות, וחודש לאחר שתתפטר אני מוכן להציע לך תפקיד אחר בעירייה. בירון סירב להתפטר ופנה למבקר המדינה בבקשה להכיר בו כחושף שחיתויות המוגן מהליך של פיטורין. לאחרונה זכה בצו הגנה זמני המונע את פיטוריו.

לידינו הגיעו בימים האחרונים דוגמאות נוספות של מינויים פוליטיים בלתי-תקינים לכאורה. ראש העיר ביקש למנות את מספר שלוש ברשימתו לתפקיד מחזיקת תיק הנשים בעיריה. אבל אז התברר שמחזיקת התיק צריכה להיות חברת מועצה, ונולד מכרז חדש לתפקיד חדש: יועצת ראש העיר לנשים.

מירית קרוגליאק, חברת מועצה, סיפרה: "אחד המכרזים שהיה ברור שהם תפורים זה אישה מאוד מוכשרת בשם יפה בללי. הובטח לנו שבאמת תהיה ועדה לקידום מעמד האישה. אחר כך התברר שבהסכם הקואליציוני זה הובטח לליכוד. ואז כשהתחלנו להציף את העניין, פתאום יצא מכרז. במכרז כמובן שגם יפה בללי התחרתה, ו'למרבה הפלא' היא גם זכתה".

18/05/15 | 11:27