חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: מה קורה בעיריית נשר?

בזמן שחלף מאז נבחר אבי בינמו לראשות עיריית נשר, הגיעו לגלצ מסמכים המציגים שורה ארוכה של מינויים פוליטיים, משכורות מנופחות וסימני שאלה בנוגע למנהל התקין. האזינו לחלק הראשון בתחקיר

אבנר הופשטיין

אחרי ארבעה ניסיונות שלא צלחו, ב-2013 אבי בינמו הצליח סוף סוף להיבחר לראש עיריית נשר. אלא שמאז שהנשר החדש נחת, לא שוקטות הרוחות בעירייה הקטנה של עיר הלווין החיפאית אפילו לרגע. בינמו, טוענים יריביו, מתגמל בג'ובים את מקורביו הפוליטיים שעזרו לו להיבחר ואת בני משפחותיהם.

ישי איבגי, ראש סיעת צעירי נשר, מצא כי אחת הסיבות המרכזיות להגדלת התקציב היא משרות חדשות, חלקן תפורות כמעשה חייט לאנשים שראש העיר חפץ ביקרם. "ההתנהלות שראיתי לראשונה הייתה ביריית הפתיחה למועצת העיר החדשה שנבחרה, כשראיתי שהתקציב הוא הרבה יותר גדול. בסביבות 13 מיליון שקל", אמר איבגי. השאלות הללו הלכו והתגבשו לכדי מה שנראה כפרשיית שחיתות שלטונית לכאורה, עם מכרזים תמוהים וסידורי עבודה שפשוט קשה להסביר אותם.

מירית קרוגליאק, חברת מועצה שסייעה בחשיפת הסיפורים הללו, סיפרה: "כל האנשים שבעצם עזרו לנבחרים במהלך הקמפיין - פתאום אני רואה שהם מקבלים עבודות, זוכים כביכול במכרזים". כך, למשל, התברג לתפקיד היועץ המשפטי החיצוני לעיריה עורך דינו הפרטי של ראש העיריה, רון ברנט, בהסכם שעלותו של מעל לחצי מיליון שקלים בשנה.

ראש עיריית נשר הסביר לחברי המועצה שכמות התיקים עימם מתמודדת העיריה גדול והעומס כבד מנשוא. ייתכן. מה שהוא לא טרח לציין, זו העובדה שברנט יצג אותו, את ראש העיר עצמו, בעתירות פרטיות שהגיש בעבר כחבר מועצה.

הקשר הזה עלול להעמיד אותו בניגוד עניינים, ומשרד הפנים מחייב אותו להצהיר על כך. חבר המועצה רועי לוי העלה את הנושא לדיון במליאת המועצה, כאשר ראש העיר ביקש להאריך את ההסכם עם מקורבו. בתחילה התחמק ראש העיר מתשובה עד שנשאל מפורשות על ידי חבר המועצה דן תיכון, אותו תיכון הזכור לנו כיו"ר הכנסת, "האם היו בינך לבין היועץ המשפטי יחסים?".

ראש העיר השיב: "יחסים מצוינים". תיכון הקשה: "מעבר לחברי?", ובינמו השיב נחרצות - "לא". תיכון הוסיף לשאול: "אתה קיבלת ממנו ייעוץ משפטי?". בינמו נאלץ לבסוף להודות שאכן כך. עיון בהצהרת היעדר ניגוד עניינים של עורך דין ברנט מגלה שהיועץ המשפטי החיצוני של עיריית נשר נמנע מלהצהיר על קשרי העבר עם ראש העיר, גם בפני משרד הפנים.

כדי לקיים קואליציה מינה בינמו עם היבחרו שני סגנים בשכר - צעד חריג בשביל עירייה קטנה כמו נשר. אחד מהם היה מקורבו, יחיאל אדרי. בנוסף איפשר בינמו לממלא מקומו להכניס חמישה חברי משפחה נוספים לעירייה: את האחיינית של אישתו לרכזת משאבי אנוש, את גיסו כאחראי מחלקת מחשוב, את אישתו של גיסו כעובדת מתנ"ס, אחיין של אישתו גם כן למתנ"ס ואת דודו למחלקת התחזוקה.

אדרי גם מינה ראש לשכה במכרז. כלומר, לכאורה במכרז. "הוא נתן לי להבין שאם אני אתמוך בו בבחירות, אז בתמורה הוא יסדר לי עבודה בעיריית נשר, שבעצם אני אהיה מנהלת לשכתו", סיפרה איילת דוד, מנהלת הלשכה של אדרי שפוטרה לאחרונה.

דוד טוענת שתוצאות המכרז, שפורסמו כביכול בדצמבר 2013, ובהם הוצהר על 55 מועמדים, היו שקריות, המכרז פשוט נתפר עבורה. ואכן, מסמכים שהגיעו לידינו מאשרים זאת. כך למשל התנהלה שיחה בצ'אט של הפייסבוק בין אדרי לראש לשכתו המיועדת דוד זמן מה לפני הבחירות: "אחרי שאקבל את אישור המפלגה לבחירות אצטרך מנהלת מטה ומזכירה", כותב לה אדרי, "מבטיח לקבלך ללא ראיון עבודה". דוד עונה: "העונג והכבוד יהיה כולו שלי". אדרי הדגיש: "אחרי הבחירות יהיה לך עבודה זה בטוח".

ההבטחה התממשה ודוד מונתה. "הוא תפר לי ג'וב. הוא אמר לי להוריד פרופיל ובאותו היום שהיו אמורים כביכול להיות מועמדים לא היה אף מועמד, לא היו שום ראיונות. הוא אמר לי שאם ישאלו אותי - אז לומר שקיבלתי את העבודה כי אני היחידה שהתאימה". היחסים בין השניים נעכרו במהלך העבודה, ודוד פוטרה. לדבריה, כיום היא מאויימת: "חתכו לבעלי את הצמיגים של הרכב. היו לי הטרדות טלפוניות בשלוש וחצי לפנות בוקר, כשכל המשפחה ישנה".

בסך הכל, מוערך היקף המינויים הפוליטיים ומינויי המקורבים לכאורה בעיריית נשר בלפחות 40 בעלי תפקידים שונים. חבר המועצה, דן תיכון, אמר: "על הרבה פחות מזה במישור הממלכתי עמדו אנשים לדין. כאן, זה נראה לא טוב".

מעיריית נשר נמסר בתגובה: "הנושאים נבדקים ע"י מבקר המדינה. לכשתסתיים הבדיקה נשמח להגיב". עורך הדין רון ברנט מסר בתגובה: "אין כל ניגוד עניינים. הפעם האחרונה שייצגתי את ראש העיר היתה ב- 2011. מעבר לכך נמתין לבדיקת מבקר המדינה".


החלק השני בתחקיר - מחר ב"בוקר טוב ישראל"

17/05/15 | 11:07