חדשות
  Bookmark and Share
close

דליפת גז מסוכן ממפעל גרמה לריח החריף באזור הקריות

פרסום ראשון: בחודש האחרון התקבלו עשרות תלונות על ריח כימי חריף בקריות - צוותי המשרד להגנת הסביבה מצאו כי מקור הריח במפעל "אלקון מחזור", ממנו דלפו עשרות מטרים מעוקבים של גז מסוכן

יערה שפירא

בחודש האחרון שמענו הרבה מאוד תלונות של תושבי אזור הקריות על ריח חריף - אפילו יותר מהרגיל. מקריית אתא ומנופית התקבלו הרבה פניות שעיקרם ריח כימי משולב בביוב, ואפילו התקבלו פניות על צריבות בעיניים ובגרון.

עכשיו, סוף סוף התבררה לנו הסיבה לכך, והיא דליפת גז גדולה של תרכובות אורגניות מהמפעל "אלקון מחזור" - חברה לטיפול בשפכים תעשיתיים שהמפעל שלה במפרץ חיפה. זו דליפה שלא דווחה, זיהמה את הסביבה, וגרמה כנראה גם לריח הקשה.

בעקבות התלונות על הריח הגיעו לאזור צוותים של המשרד להגנת הסביבה, והתחקו אחר מקור הריח עד למפעל. מנהל המשמרת במפעל הכחיש שיש דליפה או תקלה באחד מהמתקנים, וגם כבאית שהזמינו הצוותים למפעל לא הורשתה להכנס לתוכו, לפי הנהלים במקרים כאלה.

בסופו של דבר, כאשר התעקשו הצוותים להכנס למפעל, הם גילו שם תקלה שלא דווחה במערכת הובלת הגזים - בניגוד להיתר הרעלים של המפעל שכולל חובת דיווח. כתוצאה מהתקלה, דלפה כמות מוערכת של עשרות מטרים מעוקבים של גז.

זו לא הפעם הראשונה שזה קורה במפעל הזה, וגם בשנה שעברה כבר נערך שימוע למפעל בגלל הפצת ריחות חריפים לסביבה, שגם במהלכו הכחישו נציגי המפעל את היותם מקור המפגע. לכן זומנו היום נציגי המפעל לשימוע במשרד להגנת הסביבה, לפני החלטה על שלילת היתר רעלים - החלטה שיש לה השלכות חמורות על המשך הפעולה של החברה.

כזכור, חוק אוויר נקי קובע כי העונש המירבי על זיהום חזק או בלתי סביר, יהיה שנתיים מאסר או קנס של עד מיליון ו-300 אלף שקלים. במקרים כאלה, האירוע הזה יכול להגיע גם לחקירה פלילית מפני שמדובר באירוע חומרים מסוכנים, דליפה של גזים רעילים, שנמשכה שבועות.

רן נקש, תושב קריית חיים, שוחח על הנושא עם רזי ברקאי בגלצ. רן אמר: "אני ער לתופעה הזאת כבר קצת יותר מכמה שבועות. הריחות והתחושות הרעות שאתה עובר פה באזור - זה משהו שכל תושב וכל עובר אורח מרגיש".

"הריח פשוט חריף ולא נעים", אמר רן, "זה דורש טיפול דחוף, זה פשוט מקרה עצוב של הפקרות וזה צריך לעורר את כל התושבים, וביחד כגוף אחד להיאבק בזה. המפעלים עושים כרצונם ובעלי הון בשביל עוד קצת רווח מפקירים את התושבים".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, הגיב לדברים ואמר: "המפעל הזה צריך לעבור לנאות חובב עד סוף השנה. יכול להיות שבתקופה האחרונה המפעל קצת פחות הקפיד, ההתנהלות שלו הייתה בהחלט רעה מאוד".

11/05/15 | 11:19