חדשות
  Bookmark and Share
close

כך המדינה העניקה מקלט לאוליגרכים מבוקשים

חשיפת גלצ: שני אילי הון אוקראינים המבוקשים באירופה התקבלו בארץ, ותוך חודש קיבלו ממשרד הפנים תעודת זהות. אחד מהם עזב את ישראל מיד עם מעצרה של קירשנבאום. האזינו

הדס שטייף

מחקירה שבה מעורב האינטרפול נחשף כי איל ההון בשם יורי בוריסוב, המבוקש באוקראינה בגין מעילה בכספים והלבנת הון, ברח והגיע לישראל לפני כמה חודשים. בתוך זמן קצר זכה בוריסוב באשרת תייר לו ולכל בני משפחתו למשך חצי שנה, בנימוק שהוא נמצא בארץ לצורך טיפולים רפואיים.

החוקר הפרטי ריצארד בן חיים, העוסק בפשיעה רוסית בישראל, סיפר לגלצ כי במסגרת המעקב אחר גורמים פלילים מרוסיה ומאוקראינה, האמריקנים חושדים כי איל ההון בורסוב גנב את כספי הסיוע שהעניקו לאוקראינה, בסך 40 מליארד דולר. האינטרפול עצמו פועל לבקשת התביעה הכללית של אוקראינה. החוקר בן חיים הוסיף שעל פי החשד האשרות ניתנות בתמורה לשוחד שניתן לפקידי משרד הפנים.

 

בוריסוב (צילום: רויטרס)

בוריסוב, ששימש בעבר כמנכ"ל חברת נפטורגז שבאוקראינה, נחשד על ידי האינטרפול שגנב כסף שמקורו בין היתר בכספי הסיוע של ארצות הברית לאוקראינה. אך למרות שיכל להישאר בישראל, אנחנו חושפים הבוקר שמיד עם פרסום דבר מעצרה של סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום - בוריסוב נמלט מישראל.

החוקר בן חיים טוען כי על פי החשד האשרות ניתנות בתמורה לשוחד שניתן לפקידי משרד הפנים: "אין דרך אחרת להסביר את היעילות של הפקדים. כאשר הכסף ברובו הגיע במזומן ומחוץ לארץ".

כמו כן, החקירה של בן חיים העלתה כי מי שעוד הגיע לישראל והתישב בהרצליה פיתוח, הוא איל הון נוסף בשם אדוארד סטביצקי. "מדובר בשר לשעבר מאוקראינה שכאשר הגיע לישראל קיבל אזרחות, מקלט וגם קנה רכוש", הסביר החוקר בן חיים, "באופן מפתיע, המדינה ומשרד הפנים שכחו לבדוק שלבחור הזה יש עבר פלילי ושהוא פשוט נוצרי".

סטיביצקי היה שר האנרגיה באוקראינה, והכיר היטב את בוריסוב. הוא נמלט לישראל לאחר שנתפס כשהוא מועל בכספי המדינה, ונחשד גם בהלבנת הון. כשנמלט ארצה, ערכו המשטרה האוקראינית ונציגים אמריקניים פשיטה על ביתו, שם נמצאו 4.5 מליון דולר במזומן, כמה קילוגרמים של מטילי זהב, ושעונים יוקרתיים ששווים מליוני דולרים.

גם סטיביצקי, כמו בוריסוב, זכה בתוך חודש ימים לאשרת שהיה בישראל, ומיד אחר כך בתעודות זהות ודרכונים ישראלים - לו ולבני משפחתו. קבלת האשרות הגיעה בניגוד לחוק הקובע שמי שמבוקש, בעל עבר פלילי, או שאיננו יהודי, לא זכאי לתעודת זהות ישראלית.

החוקר בן חיים טען כי ישראל הפכה למדינת מקלט עבור אוליגרכים החשודים בפלילים משום ש"ישראל לא מסגירה, והיות והיא לאט מסגירה אז זה מקום מקלט מאוד מבוקש. אם מישהו מצליח למצוא את הקשרים הנכונים אז הוא מנצל אותם עד תום".

כעת משטרת ישראל בודקת את הקשרים שבזכותם זכו שני האוליגרכים לאשרות ולתעודות הזהות. על פי החשד, אזרחים נוספים שאינם זכאים להקלט כאזרחי ישראל זכו במרמה ותוך מתן שוחד בתעודה הכחולה. כמו כן, המשטרה בודקת עד להיכן מגיעה הפרשה - בצמרת משרד הפנים.

בעקבות החשיפה הבוקר בגלצ, רשות האוכלוסין וההגירה תבדוק מדוע המדינה העניקה אשרות לשני האזרחים האוקראינים המבוקשים על ידי האינטרפול.

27/01/15 | 10:30