חדשות
  Bookmark and Share
close

הפגינו בחיפה וגילו: חברת אבטחה פרטית מצלמת אותנו

חשיפה: פעילים שהפגינו השבוע נגד המפעלים הפטרוכימיים בחיפה הופתעו לגלות שמצלמים אותם. בתחילה חשבו שמדובר בשוטר בגלל הבגדים שלבש, אך בהמשך התברר כי הצלם פועל מטעם חברת האבטחה של המפעלים

קובי מנדל

כ-250 מפגינים מחו שלשום בצומת לב המפרץ, לא הרחק מצומת הצ'ק פוסט, על המשך זיהום האויר ונגד הסכנות והזיהומים הנובעים מפעילות בתי הזיקוק והמפעלים במפרץ חיפה. ספק אם מי מהם שם לב שמחאתם מתועדת, ולא על ידי המשטרה אלא על ידי מי שמדיו כמעט זהים למדי השוטרים.

"צילמתי את השוטרים, ואז ראיתי שוטר שעומד מעבר לכביש ומצלם את המפגנים", שחזר עורך הדין חיים נתיב שהיה במקום, "במבט מעמיק גילתי כי לא מדובר בשוטר, למרות שהוא לבש בגדים שחורים כמו מדי המשטרה. על הגב היה רשום לו משהו שדומה ליס"מ או לימ"מ והיה לו מכשיר קשר וברכיות". נתיב הוסיף כי הסתבר לו שמדובר באיש של חברת אבטחה פרטית שנותנת שירות למפעלים פטרוכימיים באזור.
 
עורך הדין נתיב טוען כי הדבר מנוגד לחוק, והבוקר הוא מתכונן להגיש על כך תלונה במשטרת זבולון. "הצלם הזה הוא מטעם חברת חקירות פרטית", אמר נתיב, "על פי חוק חוקרים פריטיים אסור לצלם כל מני צילומים ואסור לאסוף תמונות או מידע על אנשים מסויימים. הוא פוגע בזכות ההפגנה ואוסף את הצילומים למטרה מסויימת - למסור את זה לשלוחים שלו ואולי להפעיל אחר כך לחץ על המפגינים".
 
מחברת האבטחה "ח.א.ש ביטחון" נמסר בתגובה כי היא ואנשיה פועלים במסגרת החוק ובתיאום עם רשויות החוק. החברה מאשרת שאחד מעובדיה אכן צלם את המפגינים, אך טוענת שהצילום לא נעשה למען שום גורם או בשליחותו והתמונות גם לא הועברו לשום גורם אחר. "העובד צילם את התמונות בגלוי ובפומבי ואין בצילום שום עבירה על החוק", מסרו, "בעניין המדים - מדובר במדים שגרתיים המשמשים את החברה".

25/06/14 | 09:01