חדשות
  Bookmark and Share
close

השגריר דן שפירו לגל"צ: "לא נעבוד עם ממשלה שחמאס יושבת בה"

הבית הלבן היה הראשון להודיע כי ישתף פעולה עם ממשלת האחדות הפלסטינית החדשה חרף מאמצי ראש הממשלה נתניהו למנוע הכרה באיחוד. השגריר האמריקני הסביר בראיון לגלי צה"ל: "אין לנו קשרים עם חמאס, ולא נעבוד איתם"

ג'קי חוגי

ברשות חוגגים ביומיים האחרונים לא רק הקמה של ממשלת אחדות, אלא גם תמיכה בינלאומית רחבה. למעשה, כל שחקני המפתח החשובים בזירה הבינלאומית אמרו כן לאבו מאזן ולחמאס על יוזמת האחדות, והותירו את ישראל לבד בהתנגדותה לה.

למרות מאמצי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנוע הכרה באיחוד בין פתח לחמאס, דווקא הבית הלבן היה הראשון להודיע כי ישתף פעולה עם הממשלה החדשה. אחרי האמריקנים היו אלה הסינים שמסרו כי "סין מברכת על הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית".

לאחר שמדינות מפתח רבות נוספות הכירו בממשלה החדשה. גם האו"ם העניק לממשלה הזו חותמת כשרות. "מזכ"ל האו"ם מברך על הצהרתו של אבו מאזן בנוגע להקמת ממשלה בראשותו של חמדאללה", אמר דובר האו"ם, סטפן דוג'אריק.

בראיון לתכניתנו "בוקר טוב ישראל" השיב שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, לביקורת בירושלים נגד החלטת וושינגטון לעבוד עם ממשלת האחדות: "אין לנו שום אשליות לגבי חמאס. חמאס הוא ארגון טרור. אין לנו קשרים עם חמאס אנחנו לא נעבוד איתם, אנחנו לא נעניק סיוע להם, אנחנו לא נעבוד עם ממשלה שחמאס יושבת בה".

שפירו למעשה מתייצב לצד הבהרתו של שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, שאמר אתמול שארצו לא מכירה בממשלה החדשה, שמא יתפרש הדבר כאילו היא מכירה במדינה פלסטינית. עם זאת אמר קרי כי ארצות הברית תמשיך לעבוד עם ראש ממשלת הרשות ששודרג לראש הממשלה הפלסטינית, ראמי חמדאללה.

בנוסף, שפירו גינה את הודעת שר השיכון, אורי אריאל, מהלילה על בניית 1,500 יחידות דיור מעבר לקו הירוק כתגובה לממשלת האחדות הפלסטינית. "אנחנו מתנגדים לבנייה בהתנחלויות והודעות לגבי בנייה כזאת. זה היה קורה עם או בלי המחלוקת הזאת על מקרה ממשלת מעבר הפלסטינית החדשה", אמר השגריר.

מפירוט הדירות שישווקו עולה כי באפרת אושרו לבנייה 223 דירות חדשות, בביתר עילית אושרו 484 יחידות דיור, בגבע בנימין אושרו 38 יחידות דיור, באריאל ישווקו 76 דירות, באלפי מנשה 78, בגבעת זאב משרד השיכון התיר לשיווק 155 יחידות דיור, כשמתוכן 55 באגן האיילות, ובשכונת רמת שלמה בירושלים יבנו לפי תכנית המשרד 400 דירות חדשות.

כך, כאשר אפילו ארצות הברית עומדת לצידה של הממשלה החדשה, ברמאללה אומרים שהעולם אומר "כן" לא רק לממשלה, אלא לזכותו של העם הפלסטיני למדינה משלו. מבחינתם, ההכרה הגורפת היא ניצחונה הדיפלומטי הראשון של הממשלה החדשה.

05/06/14 | 08:10