חדשות
  Bookmark and Share
close

רשות האוכלוסין שינתה זהות סודאני שיצא מן הארץ והוחזר

פרסום ראשון: צאדיק אל צאדיק, שחתם על יציאה מרצון לאפריקה, וחזר לארץ לאחר שהתחרט, טוען שנתנו לו דרכון של אדם אחר. כשחזר הרשויות רשמו אותו כאחמד איברהים, למרות שבויזה שהחזיק לפני שגורש שמו צאדיק אל צאדיק

תמר ירושלמי

הצעיר הסודני צאדיק אל צאדיק חתם על הסכם יציאה מרצון לאפריקה. הוא חשב שיחזירו אותו למדינה שלישית שאינה סודן, שם הוא חושש לחייו, אבל בעצירה בדרך באתיופיה גילה שמתכוונים לשלוח אותו לסודן. הוא חזר בו, והרשויות בישראל החזירו אותו לישראל.

בויזות שהיו לו בישראל לפני שעזב הוא רשום תחת השם צאדיק אל צאדיק, אך כשחזר לישראל לפני כשבועיים שמו שונה לאחמד איברהים. בשיחה של גלי צה"ל עם פקיד במתקן בו הוחזק ביום שישי אמרו הפקיד שצאדיק אל צאדיק פשוט לא נמצא במתקן - אך את "אחמד איברהים" הצליח לאתר.

צאדיק הסביר לגלי צה"ל כי כשהסכים לצאת מרצון נתנו לו דרכון של מישהו אחר, אדם בשם אחמד איברהים. "את הדרכון שלי לקחו לי עם הגיעי לארץ", אמר צאדיק, "כשאמרתי להם שזה לא הדרכון שלי ענו לי שזאת הדרך לצאת מהארץ ושהכל יהיה בסדר".

מדבריו של צאדיק עולה החשש כי רשות האוכלוסין וההגירה איפשרה לאדם לצאת בזהות בדויה. חלק מהאנשים שליוו את צאדיק מאמינים שרשות האוכלוסין וההגירה היא שנתנה לו את הדרכון המזויף. גם אם רשות האוכלוסין וההגירה עומדת מאחורי החלפת הזהויות הזאת, וגם אם רק איפשרה לו לצאת בזהות שאינה שלו, מדובר בהפרה חמורה של הנורמות הבינלאומיות.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "האדון פנה אלינו ליציאה מרצון ביוזמתו ומרצונו, הוא הגיע למעבר הגבול עם דרכונו הסודני, דרכון שהוא לטענתו הדרכון שהביא עמו. למדינה אין כל בסיס חוקי למנוע יציאה מהארץ". לשאלה כיצד ייתכן שאדם שהיה רשום משך כל תקופת שהותו בארץ תחת זהות אחת, חוזר לארץ והוא תחת זהות אחרת, סרבו להגיב.

12/05/14 | 18:03