חדשות
  Bookmark and Share
close

חוכמת הבייגלה של עיריית ירושלים

דוכנים לממכר לחם ועוגות הוחרמו בסוף השבוע וערב החג השני, סמוך לשער יפו של העיר העתיקה בירושלים. חבר מועצת העיר, אריה קינג, טען כי העירייה החרימה את הדוכנים לבקשתו, משום שהציגו חמץ בזמן הפסח

יותם ברגר

כל מי שביקר אי פעם בעיר העתיקה בירושלים, מכיר את הדוכנים לממכר בייגלה ועוגות בכניסות השונות של העיר העתיקה. בערב החג השני נשקף לעוברים בשער יפו מראה לא שגרתי: פקחים של העירייה מחרימים דוכנים, המוכרים את העוגות והלחם. בעירייה טענו שהרוכלים פשוט פעלו בלי היתר, אבל חברי מועצה סיפרו שהעירייה החרימה את הסחורה לבקשתם, בגלל שמדובר בחמץ בזמן הפסח, וזאת על מנת "לייהד את העיר העתיקה".

בעיריית ירושלים טענו הבוקר כי אין קשר בין פינוי הדוכנים הערביים לממכר לחם משער יפו, ובין החג. לדבריהם, הפינוי, שהתרחש במהלך אירועי "שבת האור" בעיר העתיקה וערב החג השני, והחרמת הלחמים והעוגות לא קשורי להצגת חמץ בציבור, גם באיזור שאינו יהודי באופן חד-משמעי כעיר העתיקה של ירושלים, אלא לעובדה שהדוכנים פעלו בלא רישיון.

חבר המועצה אריה קינג, איש הקואליציה של ברקת, מספר על אמת אחרת. "ריכזנו מאמץ לעבר אותם עבריינים שמוכרים באופן בלתי חוקי במשך כל השנה, ובחול המועד הם מוכרים חמץ", אמר קינג, "הגיע הזמן שהערבים יבנו שיש גם חובות ולא רק זכויות במדינה הזאת". בעמוד הפייסבוק שלו צירף קינג תמונות מהפינוי וכתב: "אנו פועלים למען ייהודה של ירושלים, כפי שהבטחנו לבוחרינו".

גורם בהנהלת העירייה סיפר לגלי צה"ל כי גם אם העירייה נתלת באמתלה כמו פינוי בגלל פעילות בלי רישיונות, מובן שהפינוי במהלך החג, הוא כניעה לגורמים דתיים במועצה. הוא ציין כי הדוכנים עומדים שם במשך שנים יום וליל בלי שמישהו מחרים כמות כזו של סחורה.

לדברי ראשת מרצ, זהבה גלאון, העירייה פשוט רודפת ערבים ומתנכלת להם בדיוק בערב הפסח. "האחריות היא של ראש העיר, והוא נותן יד להחרמה של סחורה של סוחרים פלסטינים בעיר העתיקה", הסבירה גלאון, "הסוחרים אולי חשבו בתמימותם שהם יכולים למכור בייגלה או פיתה עם זעתר באזור בעיר שרוב האוכלוסייה ערבית". לדבריה, מתנכלים להם בדיוק בערב פסח.

בתוך כך, סגן ראש העיר עופר ברקוביץ', מטעם סיעת התעוררות החילונית הבטיח: "לא נאפשר את המשך הכפייה הדתית". הוא אמר כי "במרחב המשותף ליהודים ולערבים בירושלים צריך להתנהל ברגישות ובכבוד ויש היום כוחות מתונים ופלורליסטים שמבינים את הרגישות הזאת". לדבריו, הכוחות האלה ינצחו את הקיצוניים שמנסים לחרחר מלחמה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הפיקוח העירוני פועל נגד רוכלות פיראטית בכל רחבי העיר. הפינוי נעשה על פי הנוהל המבוצע לכל אורך השנה. למעלה מ-50 הרוכלים המורשים בעיר העתיקה המשיכו לפעול באין מפריע".

22/04/14 | 10:00