חדשות
  Bookmark and Share
close

מר"ן נולד: תנועת ש"ס הכתירה מנהיג רוחני חדש

בציבור החרדי מציינים פסח ראשון מאז נפטר הרב עובדיה יוסף, כשיורשיו התחרו זה בזה וערכו אירועי קבלות קהל משלהם. האירוע הבולט ביותר היה של הרב שלום כהן, שהוכתר אמש לנשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס

יאיר שרקי

כך הוכתר אמש (חמישי) המנהיג הרוחני הבא של ש"ס: המוזיקה התנגנה בעוצמה ברמקולים כשהרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה וצעיר חברי מועצת החכמים של ש"ס, העניק את התואר הנכסף לרב שלום כהן. על הדרך, הוא גם חשף אולי את הקו החדש של המפלגה: חרדית יותר, בדלנית יותר.

"הם שונאים אותנו, כל אותם עמי ארצות של הבית היהודי, של יש עתיד, שאין שום הבדל ביניהם", תקף יוסף, "מה רוצה הקב"ה מאיתנו? שנתרחק מהם. הם שם ואנחנו כאן. הם ימשיכו עם ההבלים שלהם, אנחנו נמשיך בתורה הקדושה שלנו".

גם חתן השמחה עצמו, הרב שלום כהן, שכזכור כינה את חובשי הכיפות הסרוגות "עמלק" הספיק בנאום ההכתרה לקלל שוב את סגן שר הדתות, ולתקוף את הבית היהודי. ביקורת חריפה אך מרומזת הוא שיגר גם לעבר היושב ראש לשעבר אלי ישי, ולשבחים זכה רק בן טיפוחיו הפוליטי אריה דרעי. "אני מכיר אותו מאז שקמה התנועה, לפני 30 שנה. הוא מעולם לא שיקר לי. האמון שלי בו חזק מאוד", אמר על דרעי.

מבחינת דרעי האירוע אמש היה השלמת ההשתלטות על ש"ס. אחרי מינוי הנציגים לרשויות המקומיות וקידום מקורביו לתפקידים בכירים, כעת הוא נהנה משליטה מלאה גם על מועצת החכמים של המפלגה. לדבריו, "מועצת חכמי התורה היא ההנהגה של התנועה הקדושה וכולנו מקבלים אותה כאיש אחד, בלב אחד".

אבל יש לדרעי גם סיבות לדאגה: הקהל אמש באולם החתונות הזול בבני ברק היה מורכב כולו מבני ישיבות חרדים, הגרעין הקשה של ש"ס, בלי מסורתיים ובלי פריפריה. נראה שדמותו הנוקשה של כהן, ראש ישיבת פורת יוסף, אינה אהודה בציבור הכללי.

מי שיכול אולי להרוויח מהמצב, הוא הראשון לציון, שלמה עמאר, ששומר על פרופיל נמוך אך עשוי לנסות ולמשוך אליו את הקהל המתון יותר. מקורביו גם טרחו אמש להזכיר את ידידותו עם הפוליטיקאי בעבר ובעתיד משה כחלון.

18/04/14 | 09:22