חדשות
  Bookmark and Share
close

מגעים קדחתניים לעסקה: האם פולארד יעשה את הסדר בישראל?

בכל פעם שאנחנו מספידים אותו, המשא-ומתן מפתיע אותנו מחדש. הנציגים הישראלים והפלסטינים לשיחות נפגשו אתמול בירושלים, והסדר אפשרי שוב מונח על השולחן. אז היכן הדברים עומדים כעת?

אילאיל שחר

ראש הממשלה קיבל אמש החלטה שעלולה לעלות לו במחיר שינוי הרכב הקואליציה. במקום להמשיך ולדרוש מהפלסטינים לסגת בהם מהפנייה למוסדות האו"ם - הוא החליט להעניש את הפלסטינים על המהלך באו”ם ובמקביל להמשיך ולקיים עימם משא-ומתן לעסקה, שתאפשר את הארכת המשא-ומתן בתשעה חודשים נוספים. העסקה תכלול שחרור 430 אסירים, ביניהם גם אזרחים ישראלים שביצעו פיגועים, ואת שחרורו של המרגל הישראלי יונתן פולארד.

העונשים עליהם הודיע גורם בלשכת ראש הממשלה הם קיזוז חלק מהחובות הכספיים של הרשות לחברות ישראליות - כמו חברת חשמל וחברות הדלק - מכספי המיסים שישראל גובה עבור הפלסטינים בנמלים. בנוסף הפסקת פיתוח שדה הגז לחופי עזה, והטלת איסור על בנקים ברשות להפקיד מזומנים במוסדות פיננסים בישראל. לדברי הגורם בלשכת ראש הממשלה "אם צעדים אלה לא יגרמו לפלסטינים לבטל את פניתם לאו"ם צפויים צעדים נוספים".

במקביל אישר נתניהו לראש צוות המשא ומתן ציפי לבני להמשיך את המגעים במטרה להגיע להסכם.

אמש ציינה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, כי יש התקדמות במגעים בין הצדדים. "צוותי המשא-ומתן של שני הצדדים ממשיכים לנהל שיחות קדחתניות, הייתה להם פגישה היום והפערים מצטמצמים אבל דיווחים לפיהם הושגה הסכמה מוקדמים. אין החלטה חדשה בנוגע לפולארד, המצב הוא כפי שהיה בשבוע שעבר", אמרה סאקי.

11/04/14 | 08:09