חדשות
  Bookmark and Share
close

קרי על המשבר במו"מ: "יש גבול למאמצים שארה"ב יכולה להשקיע"

בביקורו ברבאט אמר מזכיר המדינה האמריקני כי "יש גבול למאמצים שאפשר להשקיע אם הצדדים לא מוכנים לקחת החלטות". הבוקר דווח: "אובמה מאמין כי יוזמת השלום של קרי מגיעה לקיצה"

עידן קוולר וג'קי חוגי

בעקבות המשבר במשא ומתן - ארצות תבצע הערכה מחדש של תפקידה במזרח התיכון. בביקורו ברבאט, בירת מרוקו, אמר היום (שישי) מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, כי "יש גבול למאמצים ולזמן שארצות הברית יכולה להשקיע אם הצדדים לא מוכנים לקחת החלטות משמעותיות וצופות פני עתיד".

בארצות הברית דיווחו הבוקר כי בממשל האמריקני מעריכים שמתקרבת העת להפסיק את השיחות המדיניות בין ישראל לפלסטינים. מקורבים לקרי אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי נשיא ארצות הברית אובמה מאמין כי יוזמת השלום של קרי מגיעה לקיצה. בעיתון כתבו כי "בקרוב תגיע הנקודה בה יצטרך קרי לצאת ולהודות בכישלון".

הלילה שוחח השר קרי בטלפון עם ראש-הממשלה נתניהו וראש-הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, מרי הארף סיפרה כי שני הצדדים הביעו רצון להמשיך לדבר. "העובדה שהשיחות ממשיכות ומחזיקות מעמד היא סימן לכך שהצלחנו להזיז את התהליך קדימה", אמרה, "אבל כמו שקרי אמר - עכשיו ההחלטה בידיים שלהם".

אתמול קראה השרה הממונה על המשא-ומתן, ציפי לבני, לפלסטינים לחזור בהם מפנייתם למוסדות האו"ם, אבל ברמאללה כבר גיבשו תנאים חדשים להמשך השיחות. בין הדרישות הפלסטיניות: התחייבות כתובה מנתניהו בה הוא מכיר במדינה הפלסטינית שבירתה היא מזרח-ירושלים, שחרור 1,200 אסירים, בהם מרואן ברגותי, והסרת הסגר על עזה.

המשבר הגיע אמש לנקודת רתיחה, כשישראל ביטלה את את שחרור האסירים במסגרת הפעימה הרביעית, והגבילה את פעילותה של הרשת הסלולארית הפלסטינית "אל-וואטניה". יושבת-ראש מרצ, זהבה גלאון, אמרה הבוקר בראיון לתוכניתנו "בוקר טוב ישראל" עם ספי עובדיה כי לא צריך להתרגש מפניית הפלסטינים לאו"ם. "אני חוששת שגם ממשלת ישראל היא לא פרטנר", הוסיפה.

השר יאיר לפיד כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי התנהלותו של אבו-מאזן ביממה האחרונה מעלה ספקות קשים האם הוא באמת מעוניין להגיע להסכם. "כשפורסמה אמש רשימת התנאים שלו, שנראת יותר כמו התגרות מכוונת שמטרתה לפוצץ את השיחות, הישראלים היחידים ששמחו היו אנשי הימין הקיצוני - שמעדיפים לחכות למשיח במקום לנסות להגיע לפתרון", כתב לפיד.

04/04/14 | 13:55