חדשות
  Bookmark and Share
close

האם עידן הפקס יגיע לסיומו?

בכנסת מביעים תמיכה רחבה בהצעת חוק חדשה, הקובעת כי גופים נותני שירות ייאלצו לקבל פניות גם בדואר האלקטרוני. חברת הכנסת סתיו שפיר, יוזמת ההצעה, לא מבינה איך הדבר לא הוצע עד היום

יותם ברגר

הצעת חוק של חברת הכנסת סתיו שפיר, קובעת שכל גוף נותן שירות, ציבורי או פרטי, ייאלץ לקבל פניות גם בדואר האלקטרוני. כך, לקוחות יוכלו להפסיק לרדוף אחרי הפקסימליה המיושנת. כל מועמד לשירות בטחוני, כל מי שגבו קצת יותר מדי בחשבון הטלפון שלו, כל מי שחסרו לו דמי ביטוח לאומי יודע כי המסע הבירוקרטי נגמר בצליל הפקס המעצבן.

כמות אדירה של נותני שירות, חברות ממשלתיות ופרטיות כאחד, שולחים את לקוחותיהם אל מכשיר הפקס גם היום, בעידן הפייסבוק והווטסאפ. רותם, תלמיד תיכון, מור, חייל משוחרר ואוריאל, מתנדב במשטרה שנפצע בעת שירותו יודעים - על דואר אלקטרוני אין מה לדבר. "ניסיתי לפנות לצבא, ואמרו לי שאני צריך לשלוח את זה בפקס", סיפר רותם תלמיד תיכון, "לי אין פקס בבית". מור, חייל משוחרר סיפר: "פניתי מספר פעמים דרך פקס לחברת אשראי, למשרדים או לצה"ל וזה לא נוח".

אוריאל מתנדב במשטרה שנפצע בעת שירותו למד בדרך הקשה כי על דואר אלקטרוני אין מה לדבר. "אחרי שעברתי תאונה, ביטוח לאומי ביקש שאביא את כל המסמכים שיש לי", הסביר אוריאל, "ביקשתי לשלוח להם במייל והם אמרו שיש רק פקס".

שפיר הסבירה את העילה להצעת החוק: "הדואר האלקטרוני הופיע בישראל בפעם הראשונה בשנת 1981 ולמרות זאת משרדי ממשלה, בנקים, בחברות ביטוח ושירותי תקשורת לא הפנימו את המהפכה הטכנולוגית. הצעת החוק באה לשנות את מה שהיה צריך לשנות מזמן".

אפשר היה לחשוב שמדובר בעוד הצעת חוק אופוזיציונרית, קצת פופוליסטית, שממגרסה באה ואל המגרסה תשוב, לאחר שתדחה. אבל, על הצעת החוק הזו חתומים גם חברי כנסת מהקואליציה, ובהם חבר הכנסת יריב לוין, יושב ראש הקואליציה, שאופטימי מאוד בנוגע לסיכויי ההצעה לעבור. "הצעת החוק נהנת מתמיכה רחבה בכנסת, ולכן סיכוייה לעבור טובים מאוד", אמר לוין.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת, ועדת השרים לענייני חקיקה תדרש אליה בקרוב, ותכריע את גורלה.

03/02/14 | 09:26