חדשות
  Bookmark and Share
close

אלפים מפגינים נגד התכנית להסדרת הישובים הבדואים

במוקדים שונים ברחבי הארץ נערכות הפגנות נגד מתווה פראוור-בגין להסדרת היישובים הבדואים בנגב, במסגרת "יום זעם" עליו הכריזו המתנגדים למתווה. בצומת חורה נפצעו קל ארבעה שוטרים מיידוי אבנים ובחיפה נפגעו שלושה

רמי שני, הדס שטייף וקובי מנדל

אלפי בדואים ופעילי זכויות אדם מפגינים במוקדים שונים ברחבי הארץ נגד התכנית להסדרת היישובים הבדואים בנגב: בצומת חורה נפצעו קל ארבעה שוטרים מאבנים שיידו לעברם המוחים, והמשטרה עצרה 11 בני אדם. כוחות משטרה גדולים נמצאים במקום והם מנסים להדוף את מיידי האבנים עם אמצעים לפיזור הפגנות, גז מדמיע ורימוני הלם.

גם באזור המושבה הגרמנית בחיפה מפגינים כמה מאות בני אדם ונרשמו עימותים עם המשטרה. שישה בני אדם נעצרו. מאות מפגינים גם בטייבה ובירושלים ומיידים אבנים לעבר השוטרים. המחאות נערכות במסגרת "יום זעם" עליו הכריזו המתנגדים למתווה פראוור-בגין.

עטיה אל עאצם, ראש מועצת הכפרים הלא מוכרים שהיה בהפגנה בצומת חורה, סיפר בראיון לתכניתנו "שישבת" עם אסף ליברמן כי "השוטרים התחילו להתקרב להפגנה. זה חימם את המצב ואז אבדה השליטה". לדבריו המפגינים מוחים של עקירה של כפרים שלמים. "המדינה לא מדברת על היישוב מחדש של הבדואים. במקום זאת רק על הקמת יישובים יהודים חדשים על ההריסות שלנו", טען.

דורון אלמוג, ראש מטה היישום להתיישבות ולפיתוח כלכלי של הבדואים בנגב בלשכת ראש הממשלה, אמר מנגד כי "ברור לכולם, גם לבדואים, שאי אפשר להישאר במצב הקיים. הבדואים זכאים ליישוב מודרני ומתקדם עם שירותים נאותים. זו הפגנה מניפולטיבית של בל"ד והתנועה האיסלאמית שבה ממניעים שונים: לא טובת הבדואים, אלא כוח פוליטי וניגוח ממשלת ישראל".

במסגרת המתווה צפויים בעלים ותובעי זכויות בקרקעות לקבל אדמות או פיצוי כספי בתמורה לקרקעות שהיו בחזקתם. ההפגנות נגד החוק נמשכות מזה מספר חודשים, ובמסגרתן אף קיימו במגזר הערבי שביתה כללית. לטענת הבדואים, מדובר בתכנית גזענית. מנגד, יוזמיו טוענים כי זו הדרך היחידה להביא לקידומם ושילובם בחברה הישראלית. במסגרת יישום המתווה יועתק מקום מגוריהם של כ-40 אלף בדואים.

30/11/13 | 17:15