חדשות
  Bookmark and Share
close

"קרי לא שכנע את נתניהו להתגמש בדרישות מאיראן"

הניו יורק טיימס מדווח כי בשיחתם אתמול ברומא, מזכיר המדינה האמריקני קרי לא הצליח לשכנע את נתניהו להקל את דרישותיו לפירוק מלא של איראן מגרעין. בתוך כך, שגריר בריטניה בישראל אומר שישראל לא לבד בהתמודדות מול איראן

נעמה ארטשיק ויערה ברק

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לא הצליח לשכנע את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקל את דרישותיו לפירוק מלא של איראן מיכולת גרעינית - כך מדווח עיתון הניו יורק טיימס. בעת פגישתם ברומא ניסה מזכיר המדינה קרי להרגיע את ראש הממשלה נתניהו ואמר לו כי ממשל אובמה נוהג בזהירות במשא ומתן עם איראן. "עדיף שלא יהיה הסכם כלל על הסכם גרוע", אמר קרי, "עם זאת, אם ניתן לפתור את הבעיה באופן דיפלומטי, זה כמובן עדיף".

על פי הדיווח, דבריו של קרי לא שכנעו את נתניהו, אשר אמר כי אין להתפשר במשא ומתן מול טהרן ושהתעקש כי על איראן להתפרק באופן מלא מיכולתה הגרעינית. שני המנהיגים נפגשו אתמול ברומא ושוחחו במשך יותר משבע שעות על ההתפתחויות האחרונות במשא ומתן עם טהרן. הבוקר חזר נתניהו לארץ.
על פי הדיווח, מלבד ישראל, ארצות הברית עומדת בימים אלה בפני ביקורת מצד ידידתה סעודיה. בביקוריו האחרונים אף בפריז ובלונדון נאלץ קרי להכחיש כי בין ארצות הברית לסעודיה מתנהלים וויכוחים בנוגע למדיניות האמריקנית באיראן, מצרים וסוריה.

בשיחות סגורות עם דיפלומטים מערביים, כמו גם בהצהרות רשמיות, העבירו גורמים בסעודיה ביקורת קשה על התנהלות ארצות הברית מול המתרחש במזרח התיכון. בכירים סעודיים הבהירו כי הם אינם רואים בעין יפה את ההימנעות האמריקנית מעזרה למורדים בסוריה במלחמה נגד הנשיא אסד. כמו כן, בדומה לישראל, סעודיה אינה מעוניינת במשא ומתן שיוביל לפשרה עם איראן.

בתוך כך, שגריר בריטניה בישראל, מת'יו גולד, אמר שישראל לא לבד בהתמודדות מול איראן. "אני מבין שהצבעת הפרלמנט הבריטי נגד תקיפה בסוריה עוררה דאגה בישראל, אבל איראן היא עניין שונה לחלוטין", אמר גולד בכנס של הג'רוזלם פוסט, "פיתוח גרעין איראני יביא למרוץ חימוש אזורי, שישפיע על העולם כולו".

24/10/13 | 10:15