חדשות
  Bookmark and Share
close

חשד לפיגוע בבקעה: אלוף משנה במילואים הוכה למוות

אלוף-משנה במילואים שריה עופר נרצח הלילה בצפון בקעת-הירדן, כשהותקף במוטות ברזל וגרזנים. הוא שירת כמפקד כוחות צה"ל ברצועת עזה, פיקד על סיירת שקד והיה בין מקימי יחידת שלדג. חמישה פלסטינים נעצרו

כתבי גלי צה"ל

הרצח הלילה בבקעת-הירדן: חמישה בני-אדם נעצרו בחשד שהיכו למוות את האלוף-משנה במילואים שריה עופר. על-פי מה שהיה ידוע עד כה, שניים תקפו את עופר, במהלומות גרזן ובמוטות ברזל. לאחר סריקות של צה"ל, שב"כ ומשטרה נעצרו חמשת החשודים פלסטינים, והועברו לחקירת השב"כ. גם למפקדים בשטח טרם ברור האם הרצח בוצע על רקע לאומני או ממניעים אחרים.

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד לאלוף-משנה במילואים עופר. "זה רצח מזעזע מאין כמוהו", אמר פרס, "אני רוצה לשלוח את תנחומי למשפחה ולהביע את צערי על אובדנו של קצין גבוה בצה"ל ששירת את עמו ואת ארצו בצורה מעוררת כבוד"

הדיווח הראשוני על התקיפה התקבל קצת לפני השעה 1:00, כשעובר אורח שנסע על כביש הבקעה, כביש 90, זיהה את אישתו של עופר, מוניק עומר, מוטלת בשולי הדרך כשהיא פצועה.עובר האורח הזעיק את כוחות הביטחון ואת מגן דוד אדום, שגילו את עופר, ששירת כמפקד כוחות צה"ל ברצועת עזה, פיקד על סיירת שקד והיה בין מקימי יחידת שלדג, מתבוסס בדמו כמה מאות מטרים משם, בחצר בית המגורים שלו ושל עומר.

עדיין לא נשללה האפשרות כי מדובר באירוע פלילי

מרבית הפרטים הידועים לכוחות על הרצח, מקורם בעדותה של עומר, שסיפרה כי בין 22:00 ל-23:00 בעלה שמע קולות מחוץ לביתם, ויצא לבדוק מה מקור הרעש. לדבריה, בחוץ תקפו אותו שני אלמונים, ככל הנראה פלסטינים, חמושים בגרזן ובמוט ברזל.

עומר, ששמעה את התקיפה, מתוך הבית הצליחה להמלט אך נפצעה, כנראה במהלך מנוסתה. לדבריה, היא הייתה מוטלת בשולי כביש הבקעה שעתיים כמעט לפני שפונתה לבית החולים "העמק" בעפולה. "הגענו למקום וראינו אישה נסערת מאוד ומבוהלת מאוד יושבת בתוך רכב עם חבלה ברגל", אמר ישראל סלע, פרמדיק מגן דוד אדום, שהעניק לאישה טיפול רפואי ראשוני, "היא הייתה מאוד מבוהלת, לא הצלחנו להבין מה קרה בדיוק. היא סיפרה שתקפו אותה בבית ושהיא ברחה".

לאחר שפינו את עומר הפצועה לבית החולים, לא נותר לאנשי הרפואה בזירה אלא לקבוע את מותו של בעלה. ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני, שהגיע לזירות כמה דקות לאחר קבל הדיווח, אמר לגלי צה"ל כי "ככל הנראש שני פלסיטנים הגיעו לפתח הבית. כשהבעל שמע את הכלבים נובחים הוא יצא לעברם, נאבק איתם ופשוט נרצח. אני הגעתי למקום בסביבות השעה 1:30, הגבר היה שרוע על הכניסה האחרוית של הבית, מתבוסס בדמו - כנראה דקור".

"אין לנו צל של ספק כי מדובר באירוע לאומני", הוסיף אלחייאני בראיון לתוכניתו "בוקר טוב ישראל" עם מיכה פרידמן. "באישון לילה הם הגיעו במטרה אחת ויחידה - לרצוח", אמר אלחייאני, "אפשר לראות את זה בצורה של הברוטאליות של הרצח, בכלי הרצח והעובדה שהם ידעו בדיוק להגיע. הראיות בשטח מצביעות על רצח נתעב".

לפני 40 שנה בדיוק, נפל אחיו הגדול במלחמת יום-הכיפורים

במערכת הביטחון מתייחסים בשלב הזה לרצח הזה כאל פיגוע לכל דבר, לכן הכוחות המרכזיים שפועלים כעת בשטח הם צה"ל והשב"כ. הוקם באזור חדר מצב כדי להעריך כיצד מתקדמים החיפושים אחר החשודים. גששים צבאיים ואיתם כלבים עורכים כל העת חיפושים לאורכה ולרוחבה של הגזרה, ובשב"כ מרכזים מאמצים מודעיניים.

עדיין לא נשללה האפשרות שמדובר באירוע פלילי - שוד שהסתבך, סגירת חשבונות או אירוע מסוג אחר. השר אורי אריאל מ"הבית-היהודי", מנגד, משוכנע שמדובר בפיגוע. "הכרתי את יאיא לפני שנים רבות", אמר אריאל, "הרצח הזה מחייב גם תגובה מדינית והיא הפסקת השיחות, הפסקת שחרור מחבלים והתייחסות התישבותית - לכן הורתי לאכלס את המקום ולהפוך אותו ליישוב פורח בבקעת הירדן".

בנוסף, אמר סגן שר החוץ, זאב אלקין כי "יש לנקוט נגד הפלסטינים מדיניות 'קיר ברזל'". אלקין קרא בתגובה לפיגוע לעצור את שחרור המחבלים. "הפלסטינים מפרשים את מחוות השלום של ישראל כחולשה ועונים ברצח", ציין אלקין וקרא להרחיב את הבנייה ביהודה ושומרון בתגובה לפיגוע.

לפני 40 שנה בדיוק, נפל אחיו הגדול של שריה, יצחק עופר, במלחמת יום-הכיפורים. בצירוף מקרים מזעזע, יצחק, שהיה טיס קרב וידוע בכינויו "במבי", נהרג ב-11 באוקטובר שנת 1973, כאשר מטוס הסקייהוק שלו הופל מעל רמת הגולן.

אי אפשר להתעלם מהעובדה שמדובר בהרוג השלישי בשטחים בתוך שבועות ספורים. רק בתחילת השבוע נפצעה נועם גליק בת התשע מההתנחלות פסגות בעקבות חדירה של פלסטיני לישוב. בצה"ל עדיין אומרים כי לא מדובר במגמה, אלא ברצף מצער של ארועים בודדים, אבל גם שם מבינים כי הצלחה של מפגע בודד, גם ללא ארגון מאחוריו, מעודדת פעולות טרור נוספות.

11/10/13 | 12:10