חדשות
  Bookmark and Share
close

פרס בראיון לגל"צ: "אני בוטח באובמה"

נשיא המדינה, שמעון פרס, התארח באולפני גלי צה"ל ביפו לראיון בלעדי לקראת השנה החדשה. הנשיא הביע תמיכה בהשתהות של נשיא ארצות הברית בקבלת החלטה בנוגע לתקיפה אמריקנית בסוריה, סיפר כי נרשמת התקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים וסיפר על חזונו לעתיד


אורח מיוחד באולפני גלי צה"ל ביפו: נשיא המדינה, שמעון פרס, התארח בתחנה לראיון מיוחד ובלעדי ליומן לסיום שנת תשע"ג עם רזי ברקאי, יעל דן ומפקד גלי צה"ל ירון דקל. . בהמשך המשדר, בהגשת יעל דן ורזי ברקאי, תשודר גם שיחה מיוחדת שערכה טלי ליפקין שחק עם האלוף טל רוסו, לשעבר אלוף פיקוד דרום.

הנשיא פרס אמר כי אינו רואה את התעכבות ההכרזה על תקיפה אמריקנית בסוריה כגמגום. "אני לא חושב ששיקול דעת זה גמגום. מותר לשקול, ומוטב לשקול לפני ולא אחרי. יש לנשיא אובמה הישגים מרשימים, ואני לא מתרשם שהוא מגמגם - הוא בכל זאת הציל את הכלכלה האמריקנית", אמר פרס.

"אני סומך עליו בכל הנוגע לישראל. אין לי עיניים גלובליות כמו שלו. העולם לא מגמגם, הוא משתנה. יש בעיות ענקיות והוא מוכרח לשקול אותן". הנשיא הוסיף כי "מוטב לו לצאת למלחמה עם תמיכת הקונגרס מאשר בלעדיה. אני מניח שיש לו יסוד לחשוב שהוא יקבל תמיכה. הוא אדם מאופק ושקול והוא עושה את החשבון".

לדבריו, ההשתהות בקבלת ההחלטה לא תסיר את אמינותו של אובמה, גם לא על קביעתו שלאיראן לא יהי נשק גרעיני וכי האופציה הצבאית נותרת על השולחן בנושא. "הטיפול באיראן הוא אינטרס עולמי. אובמה לא ירשה שיהיה נשק גרעיני באיראן, ואני חושב שגם הרוסים לא רוצים בכך", נימק פרס.

"מאז הירושימה, אף אחד בעולם לא רוצה נשק גרעיני, זה חלום בלהות. אוי לאדם או לארגון שרוצה להשתמש בזה", המשיך פרס, "לפי דעתי, לא נצטרך להיות לבד במערכה הזאת, מפני שזה אינטרס אמריקני ועולמי מכריע, שמאיים על שלום העולם - לא רק על ישראל. ישראל לא יכולה לשאת את זה".

הנשיא הוסיף כי המצב בסוריה לא יחזור עוד לכפי שהיה לפני פריצת מלחמת האזרחים שם . "אין יותר סוריה. סוריה כפי שהייתה איננה", אמר פרס, "אסד לא יכול לאחד אותה בגמר המלחמה. יש שלוש או ארבע סוריות תחת שלטון שונה. אף אחד לא יכול לאחד את כולן, אלא אם כן תעשה זאת הליגה הערבית".

"העם עדיין רוצה שלום וביטחון"

פרס התייחס לנושא המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ואמר כי הוא מאמין שראש הממשלה נתניהו אכן מוכן להקריב קורבנות כבדים למען השלום: "הוא קיבל החלטה קשה בכניסה למשא ומתן, ואני לא מניח שהוא קיבל צעד אחד בלי צעדים נוספים. נתניהו אומר שני דברים: שפתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד, ושהוא נגד מדינה דו לאומית".

לדבריו, "אי אפשר לקיים מדינה יהודית על סמך הכרזה, בלי שבפועל יהיה לה רוב יהודי. בעולם דמוקרטי מדינה נקבעת על ידי רוב נבחר. יש הרבה אלטרנטיבות, וזאת מהן שתיבחר תהיה לא רק על פי רצון הצדדים, אלא גם על פי המציאות שבה מתנהל המשא ומתן. אייני מכיר מנהיג אחד שהפנה את גבו למציאות וזה עזר לו".

20 שנה עברו מאז אחרי הסכם אוסלו, ונראה כי התחושה בציבור לגבי תהליך השלום היא סקפטית מאוד. "אני מאמין שהעם רוצה שלום וביטחון. קשה להשיג את שניהם, ולפעמים זה לוקח זמן רב ממה שרוצים", אמר פרס, "תהליך אוסלו הייתה החלטה נכונה. בלעדיה, היינו במצב אומלל:, היינו צריכים להוציא מיליארדים כדי לקיים את הצרכים של הפלסטינים, היה מחנה ערבי אחד ושלילי ולא היה עם מי לשבת לשולחן. אני יכול לדבר בשמי: ישראל יכולה להשיג ביטחון ושלום, ואחד קשור בשני. בדורי יושג שלום. אסור להפסיק ליום לחתור למען המטרה הזאת".

"תמיד טוב להיות צעיר, אבל היום זה עולה ביוקר"

המחאה החברתית של לפני שנתיים השאירה בקרב רבים טעם מר, כשהתחושה היא שלא חל שיפור אמתי. "יש מצוקה במדינת ישראל, במיוחד בקרב הדור הצעיר. תמיד טוב להיות צעיר, אבל היום זה עולה ביוקר", אמר פרס, "אני קורא ושומע יש בין 800 ל-900 ילדים רעבים בישראל, שאין להם די מזון. אף אחד לא יכול להשלים עם זה. "יש מובטלים, וכיום, גם מי שעובד אין לו מספיק כדי לקיים את משפחתו. קשה מאוד לקיים משפחה".

"נותרנו ארץ קטנה בלי הרבה מים. עשינו דבר מדהים וזה חקלאות בנויה על הייטק. אנחנו תלויים בייצוא אבל עדיין יש הרבה עבודה ואי אפשר לעבור על סדר היום. אין כאן עניין של סוציאליסט או קפיטליסט", המשיך הנשיא, "אני הייתי ונשארתי סוציאליסט. הסוציאליזם איננו דוגמה כלכלית, אלה ציביליזציה, יחס לחלש".

פרס התייחס לקשר בין הישגים למצב סוציואקונומי והמליץ להקנות בסיס תזונתי, ערכי ולימודי כבר בגיל הרך. "היום ברור לפי המדע שגורלו של אדם נקבע בשלוש השנים הראשונות לחייו. אם התינוק לא מקבל את אבות המזון, אין לו בסיס מספיק לגדול פיזית ומנטלית", הסביר פרס, "כמדינה, הייתי מחלק לכל הילדים חינם אין כסף את אבות המזון. אני חושב שדבר כזה צודק ואני מאמין שהוא גם אפשרי. עסקתי בכלכלה הרבה מאוד זמן ואני חושב שזה אפשרי. אני לא מדבר על קצבאות, אלא על חלוקת מזון".

לדבריו, "כדי שילד יצא מהעוני, הוא מוכרח ללמוד את השפה האנגלית. ילד שילמד אנגלית יתחיל לצאת מן העוני. אני מציע ללמד את השפה הדיגיטלית האנגלית כבר בגן הילדים. כך הוא ידע את שפת אמו, השפה של המורשת, וגם את שפת העולם, כדי לקיים את עצמו. היהודים תמיד דיברו מספר שפות, מפני שאנחנו חיים בעולם ואף אחד לא מנותק ממנו".

פרס אמר כי הוא צופה בדאגה בפערים ההולכים לגדלים בחברה הישראלית . "יש הקצנה, והייתי רוצה לעשות הכל כדי לשנות זאת. הדמוקרטיה בנויה ממיזוג של שונים. דמוקרטיה בימינו היא לא רק שוויון בין כולם, אלא גם זכות שווה לכל אדם להיות שונה".

"אין האדם משיג כל מה שהוא רוצה"

הנשיא הראשון, חיים ויצמן, אמר בזמנו: "המקום היחידי שמותר לי לדחוף את אפי הוא מתוך הממחטה שלי". אך הנשיא פרס טוען כי אני מרגיש כלוא בכלוב זהב. "הנשיא איננו חלק מהזרוע המבצעת. אנהג בנימוס הדרוש כדי לא להפריע לזרוע המבצעת לבצע. כמובן, אם יהיה עניים של חיים ומוות, וודאי שאגיב", הסביר, "אני מרגיש לפעמים שאם הייתי שם דברים היו נראים אחרת, אבל אני אומר לעצמי: ידידי היקר, יש לך תחום אחיות אחר. נפלה בחלקי זכות גדולה".

"אין האדם משיג כל מה שהוא רוצה. לכל אדם יש כלוב זהב פרטי משלו. אין ציפור שמתרוצצת חופשיה. אבל אני זוכה לפינוק גדול מצד האנשים, אני מתקבל בחביבות. אנשים רבים אוהבים את האופטימיות שלי, כי אני מאמין במדינת ישראל וגאה בה.

בשנים האחרונות אכן נראה כי אחרי שנים, חזרה אהדת הציבור חזרה אל פרס. "בחודשים האחרונים שניים באו לבקש סליחה, אחד מהם לצערי נפטר. אני מקבל מחמאות רטרואקטיבית", סיפר הנשיא, "אני לא מצטער על מה שעשיתי, זה לא היה מטעמים אישיים. העלבונות אך פעם לא עניינו אותי, כל מה שעסקתי בו חייב יסודיות, אחרת הוא לא היה קם. אני חייב תודה להרבה אנשים שהאמינו בי והלכו איתי".

02/09/13 | 10:22