חדשות
  Bookmark and Share
close

אינדיק לפני שנה וחצי: "הפערים גדולים מדי"

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, מונה אתמול לשליח האמריקני לשיחות המשא ומתן בקול תקווה רמה. אך רק לפני שנה וחצי, אינדיק לא האמין שניתן בכלל לגשר על הפערים בין ראש הממשלה נתניהו ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן

עידו בנבג'י

רגע לפני פתיחת המשא ומתן באופן רשמי, התבטאות עבר של השליח האמריקני חושפת פסימיות מוחלטת בנוגע לסיכויי ההידברות בין נתניהו לאבו מאזן. אתמול הודיע שר החוץ האמריקני ג'ון קרי ששליחו למשא ומתן יהיה מרטין אינדיק, דיפלומט בכיר בשירות החוץ האמריקני, שכיהן פעמיים כשגריר ארצות הברית בישראל וכיועץ מיוחד לנשיא ביל קלינטון.

במסיבת העיתונאים במשרד החוץ בוושינגטון, הוא נשמע אופטימי מתמיד לגבי הסיכויים להגיע להסכם שלום. "ראש הממשלה נתניהו והנשיא מחמוד עבאס קיבלו את ההחלטות הקשות שנדרשו מהם כדי לשוב לשולחן המשא ומתן. אולי עוד נוכל לומר לכל אותם צעירים, ישראלים ופלסטינים, שמשתוקקים לעתיד טוב יותר שהפעם, באמת הצלחנו", אמר אינדיק אתמול.

אבל לא תמיד הוא ראה הכל באור חיובי כל כך. רק לפני שנה וחצי, כשהשתתף בכנס באוניברסיטה העברית, אמר אינדיק דברים הפוכים. אז, בראיון שעסק בין היתר גם בתהליך השלום, כשנשאל האם יש סיכוי להסכם, ענה: "אני לא אופטימי במיוחד".

"הוויתורים המקסימליים שהממשלה בישראל מוכנה לעשות לא עומדים בדרישות הסף המינימליות שעליהן אבו מאזן מתעקש. ייתכן שהשיחות יימשכו, אבל קשה לי להאמין שהצדדים יגיעו להסכם", הסביר אז אינדיק.

ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר בתגובה לפניית גלי צה"ל: "השגריר אינדיק מחויב לעבודה בשטח. שני הצדדים הראו באחרונה נכונות לקבל החלטות קשות גם לנוכח התנגדות פוליטית פנימית. הם לא היו עושים זאת ללא כוונות רציניות".

30/07/13 | 07:25