חדשות
  Bookmark and Share
close

בדרום ת"א משווקים לישראלים דירות "נקיות"

תושבי דרום ת"א מתלוננים זה זמן רב על עשרות אלפי השוהים הבלתי-חוקיים והעובדים הזרים שמתגוררים בסביבתם. האווירה מתוחה מאוד, ובעלי הנכסים מנצלים היטב את המצב - הם מפצלים את הדירות שבבעלותם בצורה לא חוקית וגובים שכר-דירה מופקע מהעובדים-הזרים

שרון פולבר

כמעט מידי שבוע תושבי דרום תל אביב מפגינים בגינת לוינסקי - בשנים האחרונות התמלאו השכונות בכ-35 אלף שוהים בלתי חוקיים מאפריקה. התופעה הובילה לכך שדירות רבות המושכרות לעובדים הזרים הפליטים והשוהים הבלתי חוקיים מפוצלות באופן לא חוקי. בעלי הנכסים גוזרים את הקופון , גובים שכר דירה עבור ראש, ותושבי השכונה שנסים להתלונן לעירייה אומרים כי אינם זוכים להתיחסות.

הנה לדוגמא לשיחה בין תושב נווה שאנן למוקד 106, שניסה להתלונן על התופעה:
תושב: "מה לגבי כל הדירות המפוצלות? כל ההפקרות שהולכת פה? זאת אומרת כל אחד יכול לקחת פה איזה שהוא מחסן ולהשכיר אותו?"
מוקד: "במידה ויש לך מידע על דבר כזה - אנחנו מעבירים על זה פיקוח על הבנייה".
תושב: "למה אתם מחכים לפניות של התושבים?"
מוקד: "לי אין תשובות בנוגע לזה, אתה יכול לפנות לפניות הציבור".

ולא רק הדירות מפוצלות גם בעלי הנכסים מפוצלים בעמדותיהם, כפי שמספרת אורלי יוגר מהמרכז למדיניות הגירה. "יש שני סוגים של בעלי נכסים. בעלי הנכסים שבעצם לא יכולים להסכים להמשיך לחיות באורח חיים שפשוט מתחת לכל ביקורת, לא מוכנים להעביר את הנכסים שלהם או להשכיר את הנכסים שלהם למסתננים. הרוב הגדול הוא בעלי נכסים שמתעשרים מאוכלוסית המסתננים. שנותנים להם דיור שאף ישראלי לא היה מוכן לחיות בו", הסבירה יוגר.
 
בעקבות המצב הזה בעלי נכסים ומשרדי תיווך החליטו לקחת את העניינים לידיים. "דירות נקיות" קוראים לזה, נכסים - לישראלים בלבד. "המחירים ככה בגלל שזה רק לישראלים. לא נותנים לעובדים זרים לשכור את הדירות. אם לאנשים זרים, אז לנפאלים פיליפינים - אנשים נורמלים", אמרו במשרד התיווך בשיחה שהוקלטה בסתר.

מהעירייה נמסר באשר לחוסר האכיפה באיזור כי "היא רואה חשיבות רבה בהגברת פעולות האכיפה בגין תופעת פיצולי הדירות הגורמת לפגיעה בתשתיות ולמפגעים בטיחותיים ופועלת במסגרת החוק באמצעות הגשת כתבי אישום נגד בעלי הדירות".

14/07/13 | 07:14