חדשות
  Bookmark and Share
close

האם המדליף האמריקני סנודן ריגל לטובת סין?

סוכנות הידיעות בלומברג מדווחת כי הממשל בוושינגטון בוחן חשד לפיו חושף פרשת המעקבים האמריקנית המואשם בריגול ריגל לטובת סין, ונבדקת האפשרות שסין ניצלה מצוקתו. בתוך כך - האמריקנים מעריכים כי סנודן נמצא עדיין ברוסיה

ליאור אבזון

האם חושף פרשת המעקבים האמריקנית המואשם בריגול ריגל לטובת סין? סוכנות הידיעות בלומברג מדווחת הבוקר (ג') כי הממשל בוושינגטון בוחן חשד כזה. לפי גורמים בארצות-הברית, נבדקת האפשרות שסין ניצלה את מצוקתו של המדליף, אדוארד סנודן, כשהתבצר בהונג-קונג, והשתמשה בו לצורכי-מודיעין.

אז איפה אדווארד סנודן? נראה שהממשל בארצות הברית היה משלם הרבה מאד כדי לקבל תשובה לשאלה הזו. כזכור, מדליף פרשת ההאזנות שהביכה מאד את הממשל האמריקני הואשם על ידי וושינגטון בריגול, ובעקבות זאת עזב לפני יומיים את הונג קונג לכיוון רוסיה. משם הוא תכוון להמשיך למדינת מקלט כלשהי במרכז אמריקה, אבל ידוע בוודאות שסנודן לא עלה אתמול על הטיסה שיועדה לו, כביכול, ממוסקבה לקובה.

חלק מכלי התקשורת הרוסים דיווחו כי סנודן עזב את המדינה בטיסה אחרת, אבל האמריקנים אומרים בינתיים שלהערכתם הוא עדיין ברוסיה. וושינגטון מבהירה בצורה מאוד דיפלומטית, שסין ורוסיה הכעיסו אותה כהוגן. "זה יהיה מאוד מטריד אם סין ורוסיה ידעו על צעדיו של סנודן ולא עמדו בחוק - יש הרי הסכם הסגרה בין הונג קונג לארצות הברית", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "אם אכן היה לכם מידע מקדים- תהיה לזה השפעה על היחסים שלנו איתם".

לפי שעה נראה שסנודן מתכוון להגיע לאקוודור - אותה מדינה שהעניקה מקלט למדליף אחר - ג'וליאן אסאנג', הזכור מפרשת וויקיליקס. אסאנג', המתבצר כבר שנה בשגרירות האקוודורית בלונדון, העיד כי הוא עומד בקשר עם סנודן ומסייע לו עם ממשלת אקוודור, שבינתיים מעידה כי יש אפשרות שתעניק לסנודן מקלט מדיני. "יש מדינות שמגינות על האינטרסים שלהן בלבד, ויש מדינות, כמו אקוודור, שמגינות על חיי אדם ועל זכויות אדם", הכריז אמש שר החוץ של אקוודור, ריקארדו פאטיניו ארוקה.

הבוקר נראה כי משחק החתול והעכבר הדיפלומטי הזה עלול להמשך זמן מה, לפחות עד ההדלפה הבאה.

25/06/13 | 08:00