חדשות
  Bookmark and Share
close

לפיד: "שוויון בנטל - או שהממשלה תתפרק"

על רקע משבר חוק הגיוס, אומר יאיר לפיד כי "יש עתיד לא תתקפל. יהיה שוויון בנטל, או שהממשלה תתפרק". הוא הוסיף: אני לא מציע לאף אחד להתבלבל מזה שאני מתנהל באופן אחראי כשר אוצר". ראש הממשלה נתניהו מסרב להתרגש: "יהיו עוד הרבה משברים, אך בסוף יהיה חוק"

ספי עובדיה

בישיבת סיעת יש עתיד איים היום שר האוצר, יאיר לפיד, כי "מי שחושב שיש עתיד תתקפל בנושא של השוויון בנטל, פשוט לא מבין אותנו וגם לא מכיר אותנו. יהיה שוויון בנטל - או שהממשלה הזאת תתפרק".

בדבריו הגיב לפיד למשבר סביב חוק הגיוס, בעיקר התנגדותו המפתיעה של שר הביטחון, משה בוגי יעלון, לענישה אוטומטית של המשתמטים. "אם מישהו חושב שאני הלכתי לפוליטיקה רק כדי לפתור את הקטסטרופה הכלכלית שהשאירה פה הממשלה הקודמת, הוא לא מבין מה אנחנו עושים פה. אני לא מציע לאף אחד להתבלבל מזה שאני מתנהל באופן אחראי כשר אוצר", הדגיש.

לדבריו, "כל ניסיון לטרפד את וועדת פרי ולפזול לכיוון הפוליטיקאים החרדים יביא לפירוק הקואליציה. אנחנו לא נשב בממשלה שלא תעביר את השוויון בנטל. יש ה הזדמנות היסטורית לתקן את הפצע הזה, שמדמם באמצע ליבה של החברה הישראלית. מי שפוגע בהזדמנות הזאת כדי לעשות רווחים פוליטיים קלים, חוטא לעם ישראל, פוגע בציונות ופוגע בצה"ל ובכל ישראלי שהלך אי פעם לבקו"ם כדי להתגייס. אין לי שום כוונה לתת לזה לקרות". 

אך נראה שראש הממשלה מסרב להתרגש מאיומי לפיד. בישיבה המשותפת של סיעות הליכוד וישראל-ביתנו אמר נתניהו כי "עד ליישום של החוק בשטח, אנחנו נראה עוד הרבה כותרות ומשברים, גם מדומים וגם אמתיים. אבל אני בטוח שניתן למצוא פתרון לסעיפים הבודדים שנשארו פתוחים. יהיה חוק".

במקביל, אמר יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט: "אני קורא לא לשבור את הכלים במשבר סביב חוק הגיוס החדש. סבלנות". בישיבת סיעתו בכנסת אמר בנט כי "כולם מסכימים שאנחנו לא רוצים לראות גדודי משטרה צבאית פושטים על בני ברק, זה לא יקדם את הפתרון. מצד שני, כן צריך תהליך מושכל של מערכת תמריצים עם המון אהבה לחבר את הציבור החרדי לחברה הישראלית".

מוקדם יותר, בראיון לתכניתנו "עושים צהריים" עם יעל דן, הגיב השר לשעבר שאול מופז לחוק הגיוס וההתנגדות של שר הביטחון לענישה אוטומטית של משתמטים. לדבריו, "נתניהו עושה לחרדים בדיו מה שהוא עשה לנו, כי הוא משתפן מול החרדים. לצערי הרב, שר הביטחון בוגי יעלון פוגע בצה"ל ובשוויון בנטל. נודף מזה ריח פוליטי רע".

27/05/13 | 15:09