חדשות
  Bookmark and Share
close

"לא נרשה שהגולן יהפוך למרחב תגובה נוח לאסד"

על רקע המתיחות עם סוריה: הרמטכ"ל בני גנץ אומר הערב כי "אסד מנחה על הרחבת הפעילות נגד ישראל. נדע להגן ולהגיב אם וכאשר נצטרך". מעט לפניו אמר השר להגנת העורף גלעד ארדן - "השאלה היא מתי יירו טילים, ולא 'האם יירו'"

עומר קידרון, טל לב-רם וליאור אבזון

"לא נרשה שרמת הגולן תיהפך למרחב תגובה נוח לאסד" -  כך מאיים הערב (ג') הרמטכ"ל בני גנץ. בכנס באוניברסיטת חיפה אמר גנץ כי "אסד מנחה על הרחבת הפעילות נגד ישראל. הלילה סיור של צה"ל נורה מעמדה סורית מובהקת מהצד השני של הגבול. פעם אחת, שנייה, שלישית - העמדה הושמדה". גנץ הוסיף כי "נדע להגן ולהגיב אם וכאשר נצטרך".

מעט לפני הרמטכ"ל התבטא גם השר להגנת העורף, גלעד ארדן, לגבי סוריה: "טילים על ריכוזי אוכלוסייה גדולים בישראל - הם רק עניין של זמן". ארדן אמר את הדברים בתדרוך כתבים, לקראת שבוע החירום הלאומי שמתוכנן לשבוע הבא: "אין יותר שאלה האם יירו טילים על ריכוזי האוכלוסייה הגדולים בישראל, השאלה מתי זה יקרה. והתשובה שלי היא שזה באמת לא משנה - זה יכול לקרות היום בלילה, זה יכול לקרות בשבוע הבא. ההתלקחויות בגבולותינו הם לא דבר שתלוי רק בצה"ל או ברצון שלו". בתכניתנו "חמש בערב עם ספי עובדיה" הוסיף השר כי "במקרה של אלימות בצפון, בשונה מעמוד ענן, מערכת כיפת ברזל לא תוכל לתת מענה מלא. בעימות הבא, ברור שגם אזור המרכז יספוג פגיעות", כך לדבריו.

הבכירים התייחסו למתיחות עם סוריה לאחר ההודעה הסורית הרשמית מוקדם יותר היום, שבה צבא סוריה הודה לראשונה כי ירה הלילה לעבר שטח ישראל והשמיד הלילה רכב של צה"ל ברמת הגולן. בדיווח בסוכנות הידיעות הרשמית בדמשק, סאנא, מצוטט מפקד צבא סוריה, שטוען כי הרכב הצה"לי חצה את קו הפסקת האש והתקדם לעבר הכפר ביר עג'אם. בצה"ל התייחסו בביטול לדיווח ואמרו כי הוא מופרך.

בתקרית הלילה בגבול עם הצפון צה"ל השיב אש לעבר עמדה סורית ממנה נורו קליעים לעבר כוח צה"ל. זהו הלילה השלישי ברצף בו נורית אש מסוריה לישראל, אך בחודש האחרון נמנעה ישראל מלהגיב לזליגות אש מכיוון סוריה. לפני כמה שעות שיגר שר הביטחון, משה בוגי יעלון, מסר מאיים לכיוון סוריה. "לא נשתוק על ירי מסוריה לעבר שטחנו", הוא אמר במהלך סיור בבסיס חיל הים בחיפה. "המדיניות שלנו ברורה באשר לסורה: איננו מתערבים במלחמת האזרחים שם. אבל באשר למצב ברמת הגולן - איננו מאפשרים, ולא נאפשר, זליגה של אש לשטחנו".

21/05/13 | 16:55