חדשות
  Bookmark and Share
close

בניגוד להצהרת נתניהו: 6,000 יח' דיור הוקפאו בירושלים

חשיפת גלצ: מסמך סודי שחיברו גורמים מקצועיים בוועדות התכנון בי-ם מפרט יותר מ-6,000 יחידות שבנייתם הוקפאה בשנים האחרונות. שקד: "אין סיבה למצב הזה - רה"מ התחייב"

מיכאל שמש

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב ומצהיר בחודשים האחרונים שהפיגומים והדחפורים יכולים לשוב לרחובות ירושלים, משום שאין שום הקפאת בנייה באף חלק של העיר. מסמך שמפרט יותר מששת אלפים יחידות דיור בבירה שנעצרו בהוראת הדרג המדיני - ובנייתן הוקפאה נחשף הבוקר (שני) בגלצ.

המסמך שנחשף מכיל בתוכו את ההוכחה לכך שירושלים נמצאת תחת הקפאת בנייה מסיבית על ידי הדרג המדיני שבראשו עומד ראש הממשלה. נתניהו עצמו הודיע לשרים במפורש על כך שהסיר את כל מגבלות הבנייה, אבל בפועל המצב אחרת לחלוטין. כאמור, יותר מששת אלפים יחידות דיור מפורטות שם.

מי שהכין את המסמך הזה אלו גורמים מקצועיים בוועדות התכנון בירושלים כך שלא מדובר במסמך פוליטי והוא נעשה כחלק מניסיון לעשות סדר פנימי בבקשות הבנייה השונות. דוגמה להקפאה הזו ניתן למצוא בתכנית הרחבה לבניית 2,200 יחידות דיור בשכונת גילה, 2,000 יחידות בשכונת הר חומה, תכנית הבנייה המבקשת להרחיב את שכונת רמת שלמה ב-500 יחידות נוספות, למעלה מ-500 בפסגת זאב ושתי תוכניות להקמת 250 יחידות ברמות.
 
ולא מדובר רק על מיזמי בנייה גדולים, אלא גם על יחידות דיור בודדות של אנשים פרטיים. ואלו לא רק יחידות דיור, אלא גם תכניות הרחבה ותשתיות כמו למשל הכשרת שטח של 9,000 מ"ר בעיר העתיקה בירושלים לבניית חניון ומרכז תצוגה ועוד תכנית נרחבת המבקשת להסדיר את הבנייה ברובע היהודי בעיר העתיקה ומשתרעת על פני 150 דונם.

סך הכל מדובר על יותר מ-6,000 יחידות דיור הפזורות על פני שכונות רבות מעבר לקו הירוק כל אחת מהתכניות המפורטות במסמך נמצאת בשלבים שונים כאלו ואחרים והמכנה המשותף לכולן שהן מוקפאות בוועדה המחוזית בהתערבות הדרג המדיני.
 
ומה אומרים על זה אותם גורמי המקצוע שחיברו את המסמך הזה?  הפקיד עצמו שחיבר את המסמך הזה נשאר מאחורי הקלעים אבל יושב ראש הוועדה המקומית בירושלים אמר אתמול לגלצ זה לא ייתכן שהוועדה המקומית מאשרת בנייה והוועדה המחוזית מעכבת אותה והסיבה לכך היא שהמעורבות המדינית בענייני בנייה היא בעיקר בוועדה המחוזית, שאין בה הרבה פוליטיקאים, והדיונים בה מתנהלים בדלתיים סגורות ולכן כל הקפאה כזאת בדרך כלל עוברת בשקט וברוב המקרים הציבור בכלל לא יודע על כך.
 
בניסיון להשיג הסברים או התייחסות בסביבת ראש הממשלה מדוע כל התכניות הללו מעוכבות אמרו גורמים מדיניים משפט קצר: "אין הקפאה בירושלים". עם זאת, המסמך הזה אליו נחשפו מעט מאוד בכירים בעירייה ובוועדה המחוזית גורם לסערה אנחנו יודעים על ישיבה שנערכה בנושא הזה בלשכת ראש העיר ירושלים.

שרת המשפטים, איילת שקד, הגיבה על פרסום הקפאת הבנייה בירושלים ואמרה בשיחה עם אפי טריגר כי "ראש הממשלה אמר שאין הקפאה בירושלים ככה שאין סיבה להיות במצב הזה. אנחנו נפנה לראש הממשלה כדי לבקש הבהרות. הוא התחייב שאין הקפאה בירושלים ולכן צריך לשחרר.

על פרסום אישור הרחבת הבנייה בקלקיליה בקבינט אמרה בשרה כי "לא דובר על הרחבת קלקיליה, אלא על הורדת סדר העדיפיות באכיפה. בשום שלב לא דובר בקבינט על עשרות אלפי יחידות דיור"

19/06/17 | 07:06