עוד בכותרות
  Bookmark and Share
close

שבוע לשריפה באתר פסולת רעיל בחיפה - התושבים חסרי אונים

מזה שבוע מתחוללת שריפה באתר פסולת הסמוך למתקן טיהור שפכים חיפה. מכבי האש עובדים שעות נוספות בכיבויה, אך התושבים טוענים שהרשויות לא עושות מספיק. מנהלת "הקואליציה לבריאות הציבור": "הרשויות ממלאות פיהן מים"

יערה שפירא

כשפרצה השריפה לפני שבוע באתר פסולת הסמוך למתקן טיהור שפכים חיפה, תושבי האזור לא הופתעו. זו לא הפעם הראשונה ששריפה מתחוללת במפרץ חיפה ומסכנת את בריאות התושבים.

בתחילת השבוע כבר הוציא המשרד להגנת הסביבה הנחיות לילדים, קשישים, נשים בהריון וחולי לב וריאה להימנע מפעילות מחוץ לבתים בשל זיהום אוויר חריג באזור נשר, קיבוץ יגור, רכסים וכפר חסידים.

למשימה העיקרית נדרשו שירותי הכבאות, לאחר שלפני כחצי שנה עברו רוב סמכויות הטיפול באירועי חומרים מסוכנים מהמשרד להגנת הסביבה לידיהם, ודובר מחוז חוף בשירותי הכבאות, להב משנה אורי צ'ובוטרו, הסביר כי את תוצאות פעולות מכבי האש באזור לא ניתן למדוד בטווח זמן קצר.

אולם, רבים מתושבי מפרץ חיפה מסרבים להאמין שנעשה די על מנת לכבות את השריפה, לעדכן את הציבור בנתוני ניטור האוויר ואף למנוע היתכנות של שריפות מסוג זה. ליאורה אמיתי, מנהלת "הקואליציה לבריאות הציבור", הסבירה את החשש. "מפרץ חיפה הוא מחדל לאומי. האינטרס הלאומי של בריאות, בטיחות ותנאי חיים בסיסיים נרמס תחת רגלם של בעלי המפעלים, והממשלה מגנה על האינטרס שלהם ולא על האינטרס הציבורי. הממשלה היא שמאפשרת לאתר הפסולת להתקיים בסמוך למצבור החומרים הדליקים והנפיצים הגדול במדינה", אמרה אמיתי, "גם במפעל של בז"ן קרתה תקלה ביום רביעי בלילה שזיהמה מאד את הסביבה ויצרה זיהום אוויר חמור שרק הוסיף על השריפה המתמשכת שלצד המתחם".

אתמול כבר לא נרשמו חריגות מתקני איכות האוויר באזור ובוטלו האזהרות לציבור, אך הניטור יוסיף להתבצע בימים הקרובים ונוהולי הבטיחות יופעלו מחדש אם יורגש ריח השריפה בערי האזור.

20/06/14 | 09:58