עוד בכותרות
  Bookmark and Share
close

האולטימטום של בנט: נפרוש מהממשלה אם ישוחררו מחבלים ערבים-ישראלים

עדיין לא הוסכם על בסיס איזו עסקה יימשך המשא-ומתן עם הפלסטינים, אם בכלל, אבל חוסר הוודאות לא מפריע ליושבים בקואליציה לאיים

עידן קוולר

בכירים בליכוד מותחים הבוקר (שישי) ביקורת חריפה על יושב-ראש הבית היהודי, נפתלי בנט. לדבריהם, "אופייני לבנט להשמיע איומים שהוא יודע שלא ייצטרך לממש". יחד עם זאת הוסיפו הבכירים: "אנחנו לא מחזיקים אף אחד בכוח. אלמלא התנגדותו לבנט לריסון הבנייה בהתנחלויות בראשית המשא-ומתן, לא היינו נדרשים היום לשחרור אסירים".

הדברים האלה באים בעקבות איומו של בנט לפרוש מהממשלה - אם היא תעביר את ההצעה לשחרר מאות אסירים, בהם אזרחים ישראלים, בתמורה להארכת המשא ומתן.

עדיין לא הוסכם על בסיס איזו עסקה יימשך המשא-ומתן עם הפלסטינים, אם בכלל, אבל חוסר הוודאות לא מפריע ליושבים בקואליציה לאיים. יושב-ראש הבית היהודי נפתלי בנט הודיע אתמול: "נפרוש מהממשלה אם ישוחררו ערבים ישראלים, וסגן-השר אלקין הזהיר – עסקה כזאת תוביל לבחירות".

בליכוד לא ממש מתרגשים, להיפך, הם אפילו מנצלים את הסיטואציה כדי לחבוט בבנט. "אנחנו לא מחזיקים אף אחד בממשלה בכוח", אמרו בכירים בליכוד, "מדובר בשיטת איומים ידועה של בנט, לאיים כשברור לו שמדובר באיומי סרק שלא ייצאו לפועל". הם הוסיפו: ״אילולא בנו התעקש להתנגד לריסון ההתנחלויות בראשית ההדברות עם הפלסטינים לא היינו נדרשים לשחרור כה מסיבי של אסירים״.

אלקין לנתניהו: ״חתימה על העסקה בתנאים הנוכחיים עלולה לדרדר את מדינת ישראל לבחירות חדשות"

אז מה גרם לבנט להציב אולטימטום? הוא הבין שנתניהו נסוג בו מהדרישה לאלץ את הפלסטינים לחזור בהם מההליכה לאום ולבקשה להתקבל לאמנות בינלאומיות, שעל פי מזכ"ל האו"ם תאושרנה ביום שישי, ה-2 במאי. אז חשש בנט מישיבה בממשלה שהיא "פראיירית", אם כי לנתניהו זה נראה הגיוני להעניש את הפלסטינים בסנקציות נוספות על ההליכה באו"ם, אך להמשיך לדון על עסקת פולארד. כזכור, בנט דרש, רק לפני יומיים,  להעניש את הפלסטינים בדרך אחרת, על-ידי סיפוח ההתנחלויות.

גם בליכוד יש מי שלא עושה חיים קלים. סגן שר החוץ, זאב אלקין, הודיע לנתניהו כי ״חתימה על העסקה בתנאים הנוכחיים עלולה לדרדר את מדינת ישראל לבחירות חדשות".

בשלב זה ההערכה היא שבנט לא יפרוש, וכי הוא מאיים רק משום שהוא יודע שלא יאלץ לממש זאת. גם אם יפרוש, כלל לא בטוח שתהיינה בחירות, למרות ששר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר השבוע בקריצה לבנט: "אין קואליציה חלופית, זה או זה או בחירות ולא בטוח שלבנט משתלם ללכת לקלפי". וכזכור, ליברמן היה בסוף המתווך בין נתניהו לקרי שהביא להתפתחות במשא ומתן - אז אולי בעצם הכל קשור בכל.

שקד: "אם בנט פורש, כולנו מאחוריו"

חברתו של בנט למפלגה, איילת שקד, הבהירה בתכניתנו "בוקר טוב ישראל" עם ספי עובדיה "אם הוא פורש, כולנו מאחוריו". היא הוסיפה: "לא יכול להיות שמצד אחד הפלסטינים רצים לאו"ם ועדיין רוצים לשחרר מחבלים ישראלים. זה ממש התפרקות מסמכות ריבונית ואנחנו לא מוכנים שזה יקרה".

בתוך כך, חבר-הכנסת איתן כבל מ"העבודה" אמר בגלי צה"ל כי בשלב הזה הם לא מתכוונים להצטרף לממשלה. "אנחנו לא לא מוכנים להיות על עמוד הקלון ולא להיות חליפת בכל פעם שיקום איזה כתב או פרשן או פוליטיקאי שיודיע ש'אם' ו'אולי' - אז אין 'אם' ואין 'אולי'. כשתהיה עסקה מסודרת ומגובשת שתונח על שולחן הממשלה - מפלגת העבודה תתכנס ותקבל את החלטותיה בהתאם", אמר כבל.

11/04/14 | 08:21